[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yamaha RX-D485 amplituner av z DAB+, funkcjami sieciowymi w tym MusicCast
16-09-2020, 00:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-10-2020 20:41 przez szopen.)
Post: #1
Yamaha RX-D485 amplituner av z DAB+, funkcjami sieciowymi w tym MusicCast
A dziś nieco inny temat niż zwykle - amplituner z odbiornikiem DAB+ tak mi się rzucił w oko, bo to jeden z niewielu modeli z DAB+ wśród ampli ze średniej półki (jest to ponoć dolna strefa stanów średnich, bo obsługuje tylko 5.1, a nie 7.2 jak górna część średniej stawki), ale jest naprawdę "wszystko-mający" w tej klasie cenowej: YPAO; 4xHDMI, HDMI: ARC, CEC, 4K; radio internetowe; DLNA (audio); oczywiście MusicCast i wszystkie inne współczesne "pierdy" (czytaj: serwisy streamingowe), a wśród nich taki rodzynek jak obsługa Spotify w darmowej wersji (choć reklamy w niej są mega-irytujące, to amplitunery konkurencji wymagają płatnych kont, a darmowe Spotify na nich nie zagra, no chyba że puścimy sobie po BT, no więc BT też jest Big Grin w tym odbiornik i nadajnik, ale oba nie mogą pracować równocześnie, tylko kto by używał BT mając na pokładzie MusicCast?) w dodatku modele z tej linii świetnie sprawdzają się również w stereo (więc nie ma musu wykorzystywania w kinie domowym - duża część "flaków" jest identyczna z amplitunerami stereo podobnej klasy, a w trybie "direct" można przyjąć, że istotnych różnic nie ma), a takim wypadku można wykorzystać drugą strefę, no i wisienka na torcie - jest też integracja z systemami ID.


DAB+ i anteny

Do tej rodziny amplitunerów należy kilka modeli, ale niemal wszystkie bez DAB/DAB+: wyższy model ze średniej półki (ale już 7.2), czyli RX-V685 nie ma tunera DAB+ podobnie jak RX-V585 i równorzędny RX-V485 i najbardziej okrojony (tzw. entry-level) RX-V385, są też ich odpowiedniki z serii HTR-x072. (tzw. wysoka seria czyli hi-end z tej grupy modeli ma jak zwykle 4-cyfrowe oznaczenia RX-V1085, RX-V2085 i RX-V3085, ale wykraczały one poza mój aktualny budżet, więc nawet nie sprawdzałem specyfikacji).

Natomiast z DAB/DAB+ są też modele z serii slim: obecny RX-S602 ("wąski" czyli niski odpowiednik RX-D485) i RX-S601D który jest pomniejszonym odpowiednikiem wcześniejszego "dużego" modelu z serii RX-Vx83 (uwaga ten ma też "bliźniaka" bez literki D i oczywiście bez DAB i przypomnę 601 to starsza seria bez wielu nowych fukcji), funkcjonalnie są bardzo podobne, choć oczywiście obudowa slim determinuje nieco słabsze końcówki mocy i zasilacz, a mniejszy panel czołowy o ile mnie pamięć nie myli ma mniej przycisków.

Kwestia odbioru w miastach z nadajnikami - nie należy liczyć na cud (chyba, że mieszkamy w okolicy nadajnika) - dołączony do amplitunera kawałek przewodu z zarobioną końcówką jest bardzo prymitywną anteną i o ile jakiś zaszumiony FM się da na tym złapać, to na DAB+ raczej nie ma co liczyć, sam używam anteny DIPOL-1/5-12 zainstalowanej na wysięgniku (jest to najprostszy dipol pętlowy - to taki rodzaj anteny - zbieżność nazwy firmy jest niewątpliwie celowa Tongue o absolutnie minimalnym zysku, ale dzięki swojej konstrukcji przy montażu pionowym jest po prostu anteną dookólną - montujemy go pionowo, aby było weselej na stronie oficjalnego sklepu producenta opis sposobów montażu jest błędny - zamieniono polaryzacje H z V), w przypadku większych odległości od nadajników Dipol produkuje jeszcze 3 modele anten na to pasmo - są to anteny konstrukcji Yagi-Uda: DIPOL-4/5-12, DIPOL-7/5-12 i DIPOL-11/5-12, są one kierunkowe i montujemy je do odbioru DAB+ oczywiście zgodnie z polaryzacją nadajników (przeważnie pionowo, są 2 wyjątki odnośnie polaryzacji dotyczące MUX PR: Białystok i Warszawa, ale ze względu na moc warszawskiego nadajnika mimo wszytko w stolicy antenę montowałbym pionowo ze względu na MUX Dabcast).
Konstrukcje tych anten nie są żadną nowością - są to po prostu odświeżone konstrukcje stosowane mniej więcej od lat 70' ubiegłego wieku (tylko wtedy służyły do odbioru analogowej telewizji na tym kawałku pasma VHF) i chyba nawet nazwy modeli są identyczne z zabytkowymi pierwowzorami (w nazwie modelu DIPOL-x/5-12, x oznacza ilość elementów anteny - im więcej tym bardziej kierunkowa=o większym zysku, a 5-12 to po prostu zakres kanałów, obecna numeracja kanałów DAB używa cyfry i litery, bo dawne pojedyncze kanały telewizyjne zostały podzielone na 4 do 6 kanałów DAB, a że akurat wykorzystujemy do tego dawne kanały 5-12 to i stare konstrukcje anten TV się idealnie nadają).
Kanał 13 u nas nie jest stosowany, podobnie jak kanały LA-LW z pasma 1,4GHz.
Amplitunery Yamaha w wersji DAB/DAB+ mają gniazdo antenowe typu F (w odróżnieniu od modeli FM/AM, gdzie stosowane jest klasyczne znane od dziesięcioleci "radiowe", czyli żeńskie, złącze antenowe - taka odwrotność tego co znajdziemy w telewizorach).
W kwestii wyboru miejsca montażu anteny i jej ustawienia bardzo użyteczna jest ta aplikacja (zawiera listę polskich nadajników DAB+ choć chyba niekompletną):
https://play.google.com/store/apps/detai...polishdvbt
Aby nie było, że jestem stronniczy - konkurencja - Telmor też produkuje anteny, które można wykorzystać, wśród nich 3-elementowa Yagi-Uda o magicznej nazwie T-urbo-T V3 (innej dedykowanej na to pasmo chyba nie mają, poza "pokojówkami", których z natury rzeczy nie mogę polecić).


Aplikacje

MusicCast CONTROLLER (obsługuje największą ilość opcji)
https://play.google.com/store/apps/detai...controller
https://itunes.apple.com/app/musiccast-c...1012248381

AV CONTROLLER (obsługuje większość funkcji, ale raczej nie wszystkie, za to wygląda OK i ma 2 tryby wyświetlania - dla tabletu i dla smartfona)
https://play.google.com/store/apps/detai...controller
https://itunes.apple.com/app/av-controller/id418512183

Kreator instalacji - AV Setup Guide
https://play.google.com/store/apps/detai...setupguide
https://apps.apple.com/app/av-setup-guide/id876171636



Sam używam taki amplituner zintegrowany z HA, niestety tuner DAB ma niedorobioną integrację, nie zgłębiałem czy problem lezy po stronie HA czy Yamaha, ale o ile w przypadku FM mamy na żywo dostępny tekst z RDS, to tu zupełne zero informacji, choć ampli wyświetla przynajmniej nazwę stacji - tu też jest ogólna bieda z dodatkowymi serwisami tekstowymi - nie są prezentowane na wyświetlaczu, edit: nieco pogrzebałem w temacie - niestety dostępne w HA 2 integracje czyli MusicCast i Yamaha działające z amplitunerami Yamaha z funkcjami sieciowymi nie mają zaimplementowanych wszystkich funkcji, szkoda że nie jestem programistą, bo uzupełnienie tych braków mnie przerasta, choć dokopałem się do dokumentacji API Yamaha'y i widzę z czego wynikają niektóre braki, choć dopatrzyłem się więcej niedoróbek nawet wśród funkcji niemal prawidłowo zaimplementowanych - konkretnie mam na myśli sterowanie zasilaniem, które z nieznanej mi przyczyny zależy od wybranego źródła…).

Przy okazji kopania w dokumentacji wrzuciłem sobie alternatywną wersję odtwarzacza do HA - lewa strona to " - platform: yamaha", prawa to " - platform: yamaha_musiccast", na górze Mini Media Player, na dole odtwarzacz "stockowy", 3 obrazki prezentują grające Spotify, a 4 net-radio (oba jako przykład źródła które prezentuje album art, w przypadku net-radio jest wyświetlane logo stacji, natomiast w przypadku tunera tekstowy RDS, współpraca integracji z tunerem DAB niestety wcale nie uwzględnia tej części API, która obsługuje tuner cyfrowy - to jest przyczyna dla której widać fragment bufora RDS ostatnio słuchanej stacji FM, zamiast danych DLS…), kolejność ta sama na każdym screeshocie (taki zestaw podkreśla różnice między implementacjami - np. "stockowy" player z integracją "yamaha" potrafi sam dobierać kolor tekstu (za to ma problemy z wyświetlaniem przy niektórych zmianach źródeł - zostają "śmieci"), w miniplayerze widać za to różnicę w implementacji regulacji głośności - musiccast respektuje ogranicznik głośności ustawiony w menu amplitunera, integracja yamaha nie…)
                           

To jest klasa średnia, a nie audiofilska, więc znaczka TopArt na nim nie znajdziemy (chociaż ja się przesiadłem ze starszego ampli bez sieciowych bajerów wyższej klasy na dokładnie taką jaką prezentuje ten model, bo mam identyczny i nie czuję niedosytu jeśli chodzi o względy brzmieniowe/muzyczne, ale różnicę między klasą wyższą, a średnią widać nawet wagowo - ten waży 10kg, a tamten stary ważył 17,5kg), jakkolwiek po takiej przesiadce czuć pewien niedosyt - nieco czuć "plastikowość" obudowy (właściwie szybki panelu czołowego i generalnie elementów panelu czołowego) pilot jest też raczej uproszczony (chociaż do sterowania są możliwe do wykorzystana 2 aplikacje - AV controller albo MusicCast).
Mógłbym pisać teksty reklamowe? (no chyba nie, bo jednak dość obiektywnie widzę wady), ale jeszcze wspomnę o cenie w PL od ~1900 do ~2200zł…


Prywatna dykteryjka Tongue
Mniej więcej 2 lata czaiłem się na okazję na ten model, a teraz we FR jest prawie co tydzień w sensownej na dziś cenie (przegapiłem ten jedyny raz gdy był tam na WHD za ~200€) i w końcu go kupiłem w IT nieco drożej niż w okazjach które tu zaprezentowałem (oczywiście sporo wcześniej niż napisałem tego posta), tu może jeszcze słowo wyjaśnienia: ten model jest dość trudny do kupienia w PL, a wybrałem go właśnie ze względu na tuner radiowy (DAB/DAB+/FM) - jest też inna niemal bliźniacza wersja bez DAB/DAB+ (z tunerem FM/AM), czyli RX-V485 i jest sporo tańsza (a dostępna czasem pod nazwą HTR-4072, nie wiem czy to "bliźniak" dla RX-V485, ale firmware pasuje do tych 3 modeli, jakkolwiek instrukcja jest oddzielna, a nie chce mi się szukać różnic). I tu clou: jeśli ktoś nie planuje słuchać cyfrowego radia, to ta różnica nie ma żadnego znaczenia (obsługa serwisów streamingowych jest identyczna, reszta funkcji też), ale jeśli się wisi na dostępie do internetu przez GSM (w praktyce to zazwyczaj LTE lub 3G) to taka różnica ma znaczenie, chociaż by w praktyce sensownie wykorzystać tuner DAB+ trzeba nadal mieszkać w okolicach Gdańska, Wrocławia lub Warszawy - tylko w tych miastach jest już sensowny wybór multiplexów (nadajników jest już wprawdzie 35, ale większość lokalizacji to jedynie MUX PR), ewentualnie w okolicach przygranicznych, gdzie da się odbierać multipleksy nadawane w DE czy CZ.
https://radiopolska.pl/wykaz/dab

Ten wątek powstał pierwotnie jako post w wątku Amazon WHD i RPi i inny sprzęt do DIY i tam historia cen z około miesiąca w trakcie powstawania tego opisu, tu postaram się podrzucić może troszkę kwestii technicznych.



Ludzie często zwracają na Amazonie te ampli Yamaha, bo sprzedawane są z nieaktualnym softem (a aktualizacja nie jest jednym z elementów kreatora instalacji) i sporo usług sieciowych miewa problemy z działaniem na nieaktualnym sofcie - sugeruję podpiąć kablem do routera i po przeprowadzeniu procedury instalacji zaktualizować firmware z menu "Network" (UWAGA to trwa kilkanaście minut - pod żadnym pozorem nie wolno odłączyć zasilania, ani grzebać w tym czasie w pilocie czy przyciskach, jest wprawdzie tryb recovery, ale lepiej dmuchać na zimne).
Jeśli sprzęt jest po kimś, to nie zawsze Amazon dba o przywrócenie ustawień fabrycznych (zasadniczo to powinien zrobić ten, kto zwraca sprzęt, ale często nie wie jak - a te kroki są jasno i czytelnie opisane w instrukcji, choć w jednym z ostatnich rozdziałów), więc jeśli wydaje się, że sprzęt przyszedł już skonfigurowany to najsensowniejszym krokiem jest funkcja INIT dostępna w ADVANCED SETUP (oprócz resetu do ustawień fabrycznych w tym menu niedostępnym z pilota jest parę innych istotnych funkcji - instrukcję warto przeczytać na spokojnie), a dopiero potem można przeprowadzić standardową instalację.

Kreator instalacji Yamaha jest dostępny jako aplikacja, ale wymaga podłączenia amplitunera do LAN (jeśli ktoś nie ma ochoty na czytanie instrukcji i wykonania instalacji ręcznie, ale wcale nie jestem przekonany, czy nie łatwiej zrobić to ręcznie pilotem czy klawiszami krok po kroku w/g instrukcji, bo kreator o ile mnie pamięć nie myli i tak nie robi wszystkiego poza podstawowym skonfigurowaniem systemu i uruchomieniem YPAO)
https://play.google.com/store/apps/detai...uide&hl=pl
https://apps.apple.com/ca/app/av-setup-g...d876171636

PS Chyba tego posta przerzucę do innego działu, bo z zajawki okazji na WHD się zrobiła minirecenzja z kawałkami opisu technicznego Tongue Jak mówiłem tak zrobiłem

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz