[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Wątek zamknięty 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
VoIP z użyciem modemu LTE i taniego routera
24-03-2019, 11:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-03-2019 00:28 przez szopen.)
Post: #1
VoIP z użyciem modemu LTE i taniego routera
///mod: wątek powstał przez oddzielenie tego (nowego) tematu z wątku na inny temat:
http://forum.jdtech.pl/Watek-huawei-e337...wane-opcje
(to informacja na wypadek odniesień do postów stamtąd)

Znalazłszy powyżej prawdopodobną przyczynę mych wielogodzinnych niepowodzeń (Huawei E3372 od Play), chciałbym kupić nowy modem LTE, przez który będzie „chodzić” VoIP. Czy Koledzy zechcą mi doradzić, co kupić?

Oto moja konfiguracja:
• karta SIM od Play albo Orange
• modem do kupienia
• router EasyBox 802 z OpenWRT
• smartfony z aplikacją GS Wave połączone przez WiFi

Fachowcy od OpenWRT twierdzą: Aby VOIP działał prawidłowo, należy wyłączyć w ukrytych funkcjach modemu "SIP ALG".
Potrzebny mi więc modem, w którym da się to wyłączyć.
Czy Huawei E3372 z fabrycznym firmware? A może coś innego, gdzie będzie łatwiej?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
24-03-2019, 22:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-03-2019 23:05 przez szopen.)
Post: #2
Huawei E3372 - gdzie znajdę/odblokuję zaawansowane opcje?
Rozwiązaniem twojego problemu jest DOWOLNY modem, który NIE jest hilinkiem (nie ma funkcji routera i nie wprowadza dodatkowego NATu) oczywiście i ile tylko twoje rozwiązanie VoIP działa w sieciach komórkowych tych operatorów.
Wuuu napisał(a):Czy Huawei E3372 z fabrycznym firmware?
Może być, może też być operatorskie firmware, byle nie hilink, tylko w wersji "klasycznej", skoro już masz modem to go przerób z hilinka na "normalny", nie ma wtedy wcale opcji "SIP ALG" i nie ma problemu, z tym że ta opcja jest ukryta, bo w "prawdziwym modemie" nie ma NAT (bo nie-hilink po prostu nie jest routerem, a hilink jest).

Wuuu napisał(a):A może coś innego, gdzie będzie łatwiej?
Najłatwiej kupić od razu modem w wersji non-hilink (klasyczny) - nie musisz wtedy nic robić.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
24-03-2019, 23:56
Post: #3
Huawei E3372 - gdzie znajdę/odblokuję zaawansowane opcje?
Lub kupić i samemu zmienić soft w modemie (nietrywialne, ale wykonalne) albo kupić od kogoś, kto wie, czy ma w sofcie opcję SIP ALG.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
28-03-2019, 12:55
Post: #4
RE: Huawei E3372 - gdzie znajdę/odblokuję zaawansowane opcje?
Dzięki za odpowiedzi.

Ten modem zostanie jako zapasowy. Kupię nowy. Proszę o poradę, jaki modem non-hilink wybrać. Wymagania: LTE, prędkości są drugorzędne, acz DL 20 Mb/s wypadałoby mieć, ma współpracować z OpenWRT najlepiej bez żadnych dodatkowych zabiegów. Jako leszcz w tym temacie, nie umiem rozróżnić, który modem jest jaki :x

Hardware opisałem w poprzednim poście.
Karty SIM włożone w smartfona obsługują VoIP.


Mam „jakiś” modem Huawei K3765. Jego maksymalne prędkości (7,2/5,7 Mb/s) mają wartość historyczną. Kiedyś wgrałem do niego jakiś firmware by Lesiolo i działał w innym EasyBoksie, obsługując Sferię.
Próbowałem zrobić na nim testy, jednak poległem przy konfiguracji w LuCI.
Gdy w ustawieniach podstawowych wybieram „Klient DHCP” a w sprzętowych „Switch Ethernet eth0”, adres MAC modemu jest widoczny, widać jakiś RX i TX. I to koniec moich z nim sukcesów.
Przy ustawieniu sprzętowym „UMTS/GPRS/EV-DO” modem chyba jest w ogóle niewidoczny.

Może jest gdzieś jakaś ściąga dla pierwszoklasistów, co i jak ustawić w LuCI przy takim modemie? A może powinienem go przekazać do elektrośmieci?

(miejcie zrozumienie dla lamerskości mych pytań)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
28-03-2019, 18:11 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-03-2019 19:14 przez szopen.)
Post: #5
Huawei E3372 - gdzie znajdę/odblokuję zaawansowane opcje?
Wuuu napisał(a):Gdy w ustawieniach podstawowych wybieram „Klient DHCP” a w sprzętowych „Switch Ethernet eth0”, adres MAC modemu jest widoczny, widać jakiś RX i TX. I to koniec moich z nim sukcesów.
Przy ustawieniu sprzętowym „UMTS/GPRS/EV-DO” modem chyba jest w ogóle niewidoczny.
Ponieważ to nie jest hilink (no na 99%, bo nie wiem co to za cudo od Lesiolo, ale na tym sprzęcie raczej nie ma szans by był to hilink) to powinieneś router konfigurować dla modemu, a nie jako klient innego routera czy hilinka, więc nie ma mowy o żadnym kliencie DHCP/switchu/MAC-adresie itd., ponadto jestem przekonany, że powinien działać po prawidłowej konfiguracji (bo te 5 czy 7 lat temu używałem te modemy również w konfiguracjach z routerami w tym też pod openwrt, jakkolwiek z oficjalnym firmware, a dashboard nie ma żadnego znaczenia, bo jego wymiana z Vodafone na jakiś zamiennik była konieczna jedynie ze względu na możliwość wygodnej pracy modemu pod ówczesnymi windowsami).

Hint: port szeregowy pod którym znajdziesz modem wygląda jakoś tak: "ttyUSB0" (cyfra może się różnić, często jest kilka portów ale tylko jeden z nich jest właściwy, sam port może się nazywać również inaczej również w zależności od użytego sterownika, ale tak stary modem raczej będzie na porcie ttyUSBx).

Nie ma modemów, które działają bez poprawnej konfiguracji, póki nie uruchomisz tego, który posiadasz (K3765 to jest rebrand jakiegoś Huawei HSPA, chyba, że to K3765-Z to wtedy ZTE, ale sam napisałaś, że Huawei), to nie ma sensu kupowania kolejnego (bo też go nie uruchomisz), a ten jest idealnym poligonem doświadczalnym (nawet jeśli go zniszczysz).

Openwrt "na dzień dobry" nie obsługuje modemów (o ile podczas kompilacji nie dołączysz odpowiednich modułów) - stąd przypuszczam, że prawdopodobnie nie masz zainstalowanych żadnych sterowników dla modemów (bo twój router to zupełna egzotyka na naszym rynku, a w dodatku to modemo-router ADSL…), więc jeśli tego nie ogarniasz to proponuję na dobry początek zmianę routera na coś popularnego, w miarę współczesnego i z dobrym wsparciem gotowego alternatywnego softu (sugerowałbym jakiś współczesny sprzęt na którym działa Gargoyle w wersji od Cezarego - czyli z eko.one.pl - bo ma ono pełne wsparcie dla modemów i banalny do wyklikania interfejs graficzny).


Trochę informacji na temat obsługi modemów (jest szansa, że doinstalujesz sobie brakującą obsługę do swojego routera):
http://eko.one.pl/?p=openwrt-modemygsm
http://eko.one.pl/?p=openwrt-3g
http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?pid=76450#p76450
jeśli nie rozumiesz co robisz, to nie rób ("głupie ruchy" są zwykle trudne do odkręcenia)
bierz poprawkę na rożne wersje openwrt (to samo może być do uzyskania na różne sposoby)


Odnośnie modemu - jeśli nie masz pod ręką nikogo, kto mógłby pomóc lokalnie, to proponuję E398 - jest mocno przestarzały, ale przynajmniej raczej nie ma wyboru - nie spotkałem go nigdy w wersji hilink.
Zdecydowanie lepszym (bo nowocześniejszym) wyborem jest E3372.

Nie zmienia to faktu, że musisz ustalić czy twój router ma zainstalowaną obsługę modemów (a skoro działa z hilinkiem) i w razie potrzeby ją doinstalować (o ile masz miejsce we flashu, chyba powinno być
https://wikidevi.com/wiki/Vodafone_DSL-EasyBox_802 ) - skąd pomysł na akurat taki router? (dostałeś go z wystawki? bo jeśli kupiłeś to duś o wsparcie sprzedawcę).


Ten wątek (o ile nie zapomnę) zostanie odłączony od miejsca gdzie się podpiąłeś - temat jest całkiem inny, ale nie mam jeszcze pomysłu jak to zatytułować, "aby to miało ręce i nogi"…
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
30-03-2019, 15:24
Post: #6
RE: Huawei E3372 - gdzie znajdę/odblokuję zaawansowane opcje?
Lubię rozwiązania partyzanckie, zrobić coś z tanich starych gratów.
Mój cel to uruchomienie VoIP przez modem LTE na tym konkretnym routerze. Rozważałem zakup routera Asusa i ewentualne wgranie nań Tomato, które jako tako umiem skonfigurować. Ale dla zaspokojenia mego hobby (ze skąpstwa?) padło na rozwiązanie tanie.

Przez lata działał mi na podobnym Easyboksie telefon Sferii z modemem i kartą SIM. Teraz działa na nim zwykły aparat telefoniczny ze słuchawką na kablu przez VoIP, u moich rodziców takiż telefon i sieć WiFi. Zero inwestycji, trochę dłubania a funkcjonalność ta sama co przy routerze za 500 zł.
Ale w obu przypadkach WAN jest na kablu a firmware Vodafona (no, może nie całkiem standardowy). Na OpenWRT nie znam się, ani na modemach. Stąd lamerskie me pytania.

Easyboksy są tanie jak barszcz. Ten Easybox 803 nowy z OpenWRT kosztował pięć dych brutto na fakturę z transportem. Nie obsługuje 802.11 ac, ale jeśli wszystkie klienty mają karty 802.11 n (a stare tel. komórkowe g), wada ta nic nie waży.

Pamięć 60316 kB, z tego dostępne 42% . Wydaje mi się, że wystarczy.
W LuCI w konfiguracji modemu widać jakąś ścieżkę /dev/ttyLTQ0, popróbuję, może odpowiednie pakiety są zainstalowane.

Szopenie, dzięki odpowiedź i za linki. Idę czytać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
30-03-2019, 22:21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-03-2019 15:51 przez szopen.)
Post: #7
Huawei E3372 - gdzie znajdę/odblokuję zaawansowane opcje?
"Dobry bo tani" (zupełnie jak tanie wino) - no cóż tego się właśnie obawiałem, ale… skoro jakaś firma sprzedaje go z openwrt, to niech świadczy też jakieś wsparcie (właściwie to znalazłem ofertę jednego sprzedawcy, ale nie będę o nim pisał, bo opis oferty jest dość jasny - wymagają hilinka, czyli wygląda na to, że wsparcie/klienta mają raczej gdzieś), a ponadto za te pieniądze da się kupić zdecydowanie mniej egzotyczny sprzęt.

ttyLTQ0 to mi wygląda na port szeregowy na pokładzie tego routera (nie znam tej architektury, ale LTQ pachnie skrótem od lantiq, co by pasowało do tej konstrukcji - zakładam, że sprzęt to rebrandowany Arcadyan ARV752DPW https://openwrt.org/toh/arcadyan/arv752dpw - więc to pewnie port szeregowy zintegrowany w SoC) nie wiem jak tam zrealizowano modem ADSL, w każdym razie by nie gdybać niepotrzebnie - modemu Huawei spodziewam się pod ttyUSBx, więc wygląda na to, że potrzebujesz doinstalować sterowniki (jeśli jest biednie z dostępnym flashem nie musisz wszystkich), comgt i usb-modeswitch, a ten ostatni z pewnością istnieje dla mips24kc, jakieś sterowniki (kmod*) dla usb, też mi gdzieś mignęły (tu taka uwaga - nie wiem czy nie popierdzieliłem architektury procka - musisz sprawdzić).

patrz na ten fragment (o ppp)
http://eko.one.pl/?p=openwrt-3g#obsugamo...ybierasppp
(dla modemów LTE może być potrzebny inny sterownik - ncm/acm/qmi, ale ten modem 3G który masz, powinien polecieć na tych najprostszych, E398 też da się uruchomić w trybie ppp chociaż można go też uruchomić w bardziej wydajnej konfiguracji ze sterownikiem QMI, z nowszymi modelami jest inaczej, a nie wiem jakie sterowniki masz dostępne dla architektury użytej w tym "egzotycznym" routerze, ale jeśli masz tam w miarę świeże openwrt to myślę, że to wszystko jest wykonalne)

Skoro masz inny router pod tomato, to na nim zapewne jesteś w stanie obsłużyć ten modem - to jest rebrand bodajże czegoś z serii E17x/E180 (jeśli tylko tamten router ma USB) pewnie też będziesz w stanie podejrzeć jakiego używa sterownika (moim zdaniem najzwyklejszego seriala@USB).
Jak dla mnie problem z tomato polega na ograniczonej puli sprzętu na którym ten soft chodzi - jeśli mnie pamięć nie myli wspierają tylko broadlinka i nie wiem czy coś się w tej kwestii zmieniło (bo sam soft jako taki całkiem mi się podoba, choć "macalniczo" niewiele mogę pomóc, mimo, że gdzieś chyba jeszcze mam jeden router pod tomato - pozbyłem się za to niemal wszystkich modemów, które zalegały moje szuflady - w rezerwie mam tylko… jedynego hilinka).


PS to co masz wolne to część z 64MB RAMu (większość wolnego to OK bo przynajmniej nie grozi czkawka w GUI), ale to nie jest rozmiar flash - w/g wcześniejszego linka on ma 8MB flasha (co w sumie zwykle jest wystarczające, tylko zależy co jest tam wkompilowane),
przykładowa moja propozycja niskobudżetowego routera Nexx WT3020 ma w sumie dość zbliżone parametry flaków (ale nie zawiera modemu ADSL, co w tym wypadku jest zaletą, a na obsługę którego może teoretycznie może być przeznaczony spory kawałek flasha, ma niestety też wady - jest miniaturowy więc za tym idą pewne inne ograniczenia - ma tylko 2 porty "setki" Ethernet do użytku w konfiguracjach jako LAN+WAN lub 2xLAN i anteny paskowe na płycie głównej = biedny zasięg WiFi) za to popularniejszy chipset (ralink/mediatek).
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
03-04-2019, 10:13
Post: #8
RE: VoIP z użyciem modemu LTE i taniego routera
Szopenie, wielkie dzięki za zaangażowanie w rozwiązanie mojego problemu.
Jakubie D., masz rację, rozważę zmianę softu, gdy wszystko inne zawiedzie.


Trochę off-topic, za co przepraszam.
Wino dobre i tanie? Dla niektórych to przecież optymalne rozwiązanie minimalizujące koszt przy spełnieniu jedynego warunku koniecznego (działa).
Tak jest i moim przypadku. Router ma w małym sklepie obsługiwać przez WiFi dwa telefony VoIP, jeden komputer po kablu i czasem jeden po WiFi. Nie ma serwera, nie ma transferów pomiędzy klientami, są tylko poczta i www.
Czy warto kupować do tych celów urządzenie, które będzie dodatkowo „smaczne”?

Widzę, że NEXX, który polecasz, też spełnia te wymagania. Ale EasyBox już jest.

Cel raz jeszcze:
Nie jest moim celem podłączenie modemu do routera Asus z Tomato (ten działa i zdecydowanie nie chcę tego zmieniać). Chodzi o inną lokalizację, gdzie po skonfigurowaniu zaniosę router EasyBox i modem, który trzeba dopiero kupić.

Próby na modemach non-hilink:
Skorzystałem z instrukcji w ostatnim podanym przez Ciebie linku (eko.one.pl). Podłączyłem do routera WAN po kablu, zalogowałem się lokalnie przez PuTTY, zrobiłem update i install (nie był konieczny, bo wszystkie pakiety już były), odłączyłem kabel z WAN, wykonałem polecenia (pominąłem PIN, bo SIM jest bez PIN-u). Po reboocie zajrzałem do LuCI, gdzie wszystko wygląda na poprawnie ustawione (jest interface 3g-wan), dopisałem tylko dial numer *99# (karta Play).

Rozmiar mego sukcesu jest niestety bardzo ograniczony.

Użyłem dwóch modemów-staroci HUAWEI K3765 oraz E161, które najpierw sprawdziłem, wsadziwszy je do laptopa (Win XP; najpierw instalowały „Mobile Partner”, potem dawały połączenie). Testowałem na /dev/ttyUSB0, ttyUSB1 i ttyUSB2. Sprawdziłem obecność wszystkich pakietów wymienionych na stronie z instrukcją, usunąłem dial numer, odznaczyłem „use built in IPv6 management. Nie wiem, co jeszcze mógłbym sprawdzić.

Możliwe przyczyny:
1. oba modemy nie współpracują z tą wersją systemu (oba są stare, jeden ma zmodyfikowany soft od polskiego modyfikatora Lesiolo, drugi soft od niemieckiego operatora telefonii),
2. jednak jest gamoniem,
3. kombinacja 1 i 2.

Co dalej?
Idę rozejrzeć się za modemem hilink, w którym na pewno można wyłączyć SIP ALG bez zmiany oprogramowania. Zmniejszę prawdopodobieństwo występowania przyczyny nr 2.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
04-04-2019, 14:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-04-2019 15:15 przez szopen.)
Post: #9
VoIP z użyciem modemu LTE i taniego routera
Napisałeś długiego posta w którym pominąłeś dokładnie wszystko co jest istotne - nie piszesz nic co zrobiłeś i jak (copy+paste z konsoli, znacznik code ładnie formatuje tekst)
poradniki z linków powyżej mogą dotyczyć starych wersji openwrt (w sumie nawet nie wspomniałeś jaką masz wersję openwrt, a konfiguracja może się różnić w zależności od wersji systemu - tu też użyję porównania z windows - metody stosowane w windows 98 raczej nie zadziałają w windows 10, choć niby wszystko między kolejnymi wersjami tych systemów było podobne lub wręcz identyczne).


Co do wina to można kupować po to by się nawalić ;P (wtedy zwykle tanie jest dobre, bo jest tanie) albo rozkoszować się smakiem (a do tego nie musi wcale być drogie, ale gwarantuję, że wino "owocowy dzban" się do tego nie nada), dla kontrastu to też trochę jak z audiofilami - powyżej pewnego poziomu normalny słuchacz nie słyszy różnicy, ale cena szybuje w górę w postępie geometrycznym - chodzi o to, że zwykle "złoty środek" jest gdzieś po środku, a nigdy nie jest to jakiś skrajny przypadek.
Po co to napisałem? bo chciałem dopowiedzieć, że można znaleźć router 2x droższy od najtańszego, ale od niego 10x lepszy (pod wieloma względami), więc nie zawsze warto ciąć koszty do zera, bo w ostatecznym rozrachunku to i tak wychodzi drożej (niczyj czas tak naprawdę nie jest darmowy, choć jest to faktycznie tak dobrze zakamuflowany koszt, że większość nie zdaje sobie z tego sprawy), tak samo zwykle nie trzeba kupować najdroższego sprzętu, ale akurat najtańszy przeważnie łączy się z jakimś strzałem w kolano (nie jest najtańszy bez powodu).


A wracając do tematu - LuCI też jest modułowe (choć nie interesowałem się tym czy obsługa modemów w GUI jest zawsze czy też niekoniecznie, sygnalizuję tylko potencjalną przyczynę, nie wiem czy tak jest faktycznie!), więc nawet jeśli masz komplet sterowników + komplet oprogramowania do obsługi modemu (bo ŻADEN system nie obsługuje modemów - zajmują się tym sterowniki + oprogramowanie, to samo dotyczy windows - choć "ma to w większości wbudowane" i dlatego zajmuje on kilkadziesiąt GB a nie kilka MB) to i tak wcale nie musisz mieć tego w GUI, ale jeśli wszystko jest OK, to po prawidłowej konfiguracji będzie działać niezależnie od braków w gui.

Teraz kwestia dashboardu - to jest właśnie przykład oprogramowania, które umożliwia systemowi obsługę modemu, ale windowsowy Mobile Partner działa tylko w windows, jakkolwiek
1) można go w tym windowsie wcale nie używać - są alternatywne dashboardy (np. TNI, czy MDMA), ale "da się wyżyć" i bez nich - połączenie można zainicjować z konsoli, tyle, że to niewygodne Tongue
2) instalacja mobile partnera w windows instaluje równocześnie także wymagane sterowniki (najnowsze windowsy mają już sterowniki Huawei "na pokładzie" oraz dodatkowo oprogramowanie integrujące modem z "centrum sieci")
3) dużo ważniejszy jest inny składnik oprogramowania modemu - jest to firmware i to ono tak naprawdę umożliwia pracę modemowi GSM i dlatego grzebanie w firmware jest niebezpieczne, bo w ten sposób można uwalić sprzęt (choć są do tego "małpie poradniki", tylko trzeba się ich ściśle trzymać wiedząc co się robi, oraz mieć odpowiednio spreparowane oprogramowanie, bo producent oczywiście tego normalnie nie udostępnia).
"Odblokowanie ukrytych funkcji" właśnie zwykle się na tym opiera - w hilinku odpowiednikiem dashboardu jest webUI (które jest uruchamiane bezpośrednio z systemu pracującego w modemie), ale webUI do działania wymaga pracy w parze z kompatybilnym firmware.

Powyżej były same podstawy, a ja nie jestem żadnym "guru", co gorsza nawet nie mam dość czasu aby być choćby jako-tako na bieżąco z poruszaną w tym wątku tematyką, ale na twoim miejscu jednak dążyłbym do prawidłowej konfiguracji openwrt (jeśli to ogarniesz z modemami 3G to po drobnych modyfikacjach ogarniesz też i sprzęt LTE). Sam jestem leniem i staram się korzystać z gotowych rozwiązań - dlatego jestem fanem "gargoyle by obsy", czyli gotowych obrazów gragoyle wraz z kompletem wszystkiego do obsługi modemów, czyli tego co tak naprawdę potrzebuje przeciętny użytkownik routera pracującego w tandemie z modemem (to taki off-topic bo na lantiq to oprogramowanie raczej nawet nie istnieje).


Jeszcze kilka linków (a one zawierają też odnośniki do kolejnych itd.) musisz przy czytaniu umieć odrzucić zbędne czy nieaktualne informacje - nie szukałem konkretów po te twoje modemy tylko w miarę ładnych opisów "z czym to się je":
https://openwrt.org/docs/guide-user/netw...n/3gdongle
http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=12368
http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=13424
https://eko.one.pl/?p=openwrt-modemylte


PS jak sprawdziłeś, jakie masz dostępne porty USB, skoro lsusb też nie jest standardowo zainstalowane (i chyba nawet nie ma o nim słowa w podlinkowanych poradnikach, oczywiście można zrobić to inaczej, ale piszesz bez konkretów).
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
Wuuu (2019-04-05)
05-04-2019, 23:31
Post: #10
RE: VoIP z użyciem modemu LTE i taniego routera
Cytat:Napisałeś długiego posta w którym pominąłeś dokładnie wszystko co jest istotne - nie piszesz nic co zrobiłeś i jak (copy+paste z konsoli, znacznik code ładnie formatuje tekst)

1.
Szopenie, zrobiłem wszystko, co dało się kliknąć i przestawić w możliwie wielu kombinacjach.

Copy+Paste niestety nie działa, gdyż używam jednej maszyny do pracy a innej do zabawy z routerem. Do tej pierwszej nie podłączam niepotrzebnie obcych skrzynek, ta druga zaś nie ma dostępu do Internetu, gdy jest podłączona do ślepego i głuchego routera.

Nie warto opisywać moich prób ze starymi modemami, gdyż na pewno nie zakończą się powodzeniem. Sprzedawca poinformował mnie, że ten router współpracuje tylko z modemami hilink, czyli nie pomoże mi. Sam nie dałem rady z powodu braku odpowiednich pakietów i umiejętności albo z powodu braku odpowiedniego modemu.
Moje dwa modemy-starocie nie były rozwiązaniem docelowym. Odpuściłem więc. Skoro i tak trzeba było kupić modem...


2.
Kupiłem za 140 zł brutto nowy modem HUAWEI E3372h-153 hilink z logo producenta i fabrycznym oprogramowaniem po uzyskaniu od sprzedawcy zapewnienia, że w menu można wyłączyć SIP ALG.

Po włożeniu modemu do górnego portu USB routera nie była potrzebna żadna konfiguracja.

W menu jest możliwość wyłączenia SIP ALG.
Ale nie było potrzeby wyłączania, gdyż VoIP działa poprawnie. Zdziwiło mnie to.

Cytat:w sumie nawet nie wspomniałeś jaką masz wersję openwrt

3.
Sprzęt to EasyBox 802 z OpenWRT

Powered by LuCI for15.05 branch (git-16.146.72074-cfd3bb1) / OpenWrt Chaos Calmer 15.05. 1 r49378
od jednego z polskich internetowych sprzedawców.
Urządzenie jest nowe, pudełko, folia, kable itp.

LuCI pokazuje listę zainstalowanych pakietów i ich wersje. Umożliwia ich usunięcie, pokazuje, jakie pakiety są dostępne, i umożliwia ich pobranie. Nie przyglądałem się temu. Upgrade i install robiłem przez PuTTY używając poleceń z eko.one.pl.

Może to kogoś zainteresuje: zestaw pobiera 6,3 W.

Cytat:jak sprawdziłeś, jakie masz dostępne porty USB, skoro lsusb też nie jest standardowo zainstalowane (i chyba nawet nie ma o nim słowa w podlinkowanych poradnikach, oczywiście można zrobić to inaczej, ale piszesz bez konkretów).
4.
Urządzenie ma fizycznie 3 porty USB.
Po przestawieniu na protokół PPP można w rozwijanym menu wybrać dostępne „devices” przyczepione do portów 0, 1 i 2.

Nic nie wiem o lusb. Nawet nie wiem, co to jest :x


5.
Off-topic, teoretycznie, o tanich winach itp.

Niektórzy mają taką funkcję celową: minimalizacja kosztu przy zachowaniu warunku ograniczającego: ma trzepnąć. Rozwiązaniem funkcji jest napój niesłusznie nazywany winem w cenie ok. 5 zł za butelkę.
Czterokrotnie droższa Rioja z Lidla (nawet całkiem przyjemna) i dwudziestokrotnie droższe Faustino 1 również spełniają warunek ograniczający. Ale dla użytkownika z taką funkcją celu będą… gorsze.

Moja funkcja to także minimalizacja kosztu przy spełnieniu warunków:
ma działać dostęp po kablu dla 1 klienta,
ma działać dostęp przez WiFi dla 3 klientów,
ma działać VoIP,
no i dodam, aby nie umrzeć podczas minimalizowania: rozwiązanie musi być znalezione w ciągu 7 dni.

Dla zastosowań www, poczta i VoIP „działać” oceniam zerojedynkowo. Działa. Warunki zostały spełnione. Koszt jest akceptowalnie niski. Zadanie rozwiązane, mogę iść po wino.

No dobra, rozwiązanie nie jest optymalne, modem mógłby być tańszy. Po iluś godzinach kombinowania prawie każdy dojdzie do wniosku, że mu się już nie chce, i akceptuje to, co ma.

Szopenie, nie zawsze to co lepsze dla jednych, dobrze zaspokaja potrzebę innychWink


Twoja strategia to maksimum wydajności z warunkiem ograniczającym: określony budżet. Też takiej zwykle używam. Lubię też rozwiązania redundantne, bo raz na 100 lat stwierdzę "o, warto było!" Np. od lat czekam, aż mi w zimie wyłączą prąd na 2 dni, żeby się nacieszyć UPS-em do pieca Wink
Tu chodziło o sprzęt do sklepu kolegi. Kazał tanio, ma tanio. I do tego dobrze, bo działa.

Rozpisałem się nadto, to pewnie ta Rioja z Lidla.

6.
Aby nasze pisanie nie poszło na marne, podsumuję informacje i dodam inne, które może przydadzą się poszukującym rozwiązania na „VoIP z użyciem modemu LTE i taniego routera”.

Konfiguracja:

karta SIM
modem HUAWEI E3372h-153 hilink z oryginalnym oprogramowaniem, nie od operatora *) - koszt ok. 140 zł
router EasyBox 802 z OpenWRT**) - koszt ok. 40 zł
smartfon z Androidem albo Nokia E52 - koszt zero, bo z szuflady
aplikacja GS Wave ze sklepu Google Play (darmowa) do smartfona
konto u operatora VoIP***)

*) Należy upewnić się u sprzedawcy, że modem ma w menu możliwość wyłączenia SIP ALG (Settings, Security, SIP ALG Settings); wprawdzie u mnie VoIP działa bez wyłączenia tegoż, ale wszystkie znane mi źródła podają, że działać może wyłącznie po wyłączeniu.
Przez modem o takiej samej nazwie od Play VoIP nie działał.

**) UWAGA: router oferuje
WiFi 802.11n (nie jest to najnowsze ac, ale to aż nadto do VoiP, poczty i www);
porty LAN 100 Mb/s (nie jest to 1 Gb/s, ale to aż nadto do poczty i www)
Sądzę, że takiż router z oryginalnym oprogramowaniem też będzie działać, podobnie jak router EasyBox 602 (za podobnie niewielkie pieniądze)

***) Ja korzystam z Halonet, koszt utrzymania numeru to 1 zł rocznie, za tę cenę działają połączenia przychodzące, za wychodzące oczywiście trzeba płacić.


Mój modem jw. zadziałał od razu, bez żadnej konfiguracji. Przy innych modemach może być inaczej, wtedy proponuję po zalogowaniu się do routera
wybrać Sieć, Interfejsy
w sekcji MODEM nacisnąć Edycja
wybrać Ustawienia sprzętowe
zaznaczyć Karta Ethernet „usb0” (u mnie działa na ustawieniu „eth1”)
nacisnąć Zapisz i zastosuj
sprawdzić, czy działa
jeśli nie, może zadziała inny wybór
jeśli nie, pytać Kolegów na forum Smile

Na stronie operatora VoIP (przynajmniej mojego) można znaleźć informacje o konfiguracji aplikacji GS Wave (zajmuje minutę).

Tamże można znaleźć informacje o konfiguracji Nokii E52. Jak na dinozaura przystało, jest wielka. Nie dość, że działa, to jeszcze potrafi wytrzymać tydzień bez ładowania. Konfiguracja jest ręczna, więc trudniejsza i zajmuje więcej czasu. Uwaga: Nokia E52 musi mieć włożoną jakąś kartę SIM, może być niezarejestrowana; inaczej nie zawsze chce się dogadać z VoIP.


Dziękuję Koledze Szopenowi za pomoc i zaangażowanie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Xiaomi MiWiFi R3G przygotowanie routera do pracy z softem alternatywnym szopen 278 56 707 19-04-2019 14:15
Ostatni post: miko1282
  Problem ze sparowaniem routera xiaomi 3g lolokm 9 172 12-03-2019 00:19
Ostatni post: szopen
  Jaki solidny router do starego modemu E398? whiteindian 94 34 280 21-02-2019 15:00
Ostatni post: szopen
  D-Link DWR-116 + Huawei E3131s-2 router nie widzi modemu Ekin 18 3 271 08-02-2018 20:30
Ostatni post: Ekin
  Router LTE - prośba o polecenie routera LTE do 400 zł. Maverick 7 1 655 16-01-2018 10:48
Ostatni post: jakubd