[-]
Szybkie szukanie

Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uniwersalna lub nieuwersalna ładowarka do AA/AAA/18650, co wybrać
17-03-2017, 21:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-03-2017 22:04 przez grzech1991.)
Cześć

W związku z pytaniem z SB zakładam temat.

Obecnie używałem dwóch ładowarek liitokala lii-260 i Powerex MH-C9000.

Pomimo, że ten powerex to jedna z najlepszych ładowarek na rynku AA/AAA współpraca się nie zaczęła dobrze. Na początku odpadła część z wtyczką w zasilaczu, później przestały łączyć styki (bodajże uszkodziło mi to jeden akumulatorek) a dzisiaj padł LCD. Wyrzuciłem ładowarkę, mam jej dosyć.

Zacząłem poszukiwania nowej, nie spieszy mi się z zakupem. Używam rzadko, ale też się przejechałem tyle razy na tych tanich, że wolę dopłacić do porządnej. Chciałbym połączyć dwa urządzenia w jedno, ale z drugiej strony... ostatecznie nie jest to wymóg.

Zasadniczo najlepiej aby miała:
AA/AAA/18650 i funkcję ładowania po rozładowaniu AA/AAA (nie odświeżania, czyli kilka cykli)
Dobrze aby miała:
AA/AAA

Z tego co się zorientowałem:
NC-1000, nie ma trybu ładowania po rozładowaniu
NC-3000, to jest praktycznie to samo co NC-1000 lub ma funkcję który nie użyje
BC-1000, spełnia wszystko poza 18650. Na dodatek ma adaptery R20, które by mi się do pieca przydały.
Zeepin bt-c3100 v2.2, teoretycznie kombajn. Recenzje skupiają się na 18650. Z recenzji wynika głośny wentylator (ok, przeżyję) i jedno przegrzanie ogniwa/ładowarki.

Budżet - MAX 200 zł.

Ok zdążyłem przeczytać recenzje http://lygte-info.dk/review/Review%20Cha...%20UK.html

Wychodzi na to, że ładowanie li-ion nie do końca ok, brak ładowania po rozładowaniu (z resztą wygląd ten sam co NC-3000).

Czyli jak na razie BC-1000.

[Obrazek: 2czejb.png][Obrazek: SXcG2D0.png]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-03-2017, 00:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 00:48 przez szopen.)
mam od stosunkowo niedawna Opusa jak z tej recenzji (w wersji EU oczywiście, chyba takiego, bo modelu nie pamiętam a nie jestem w domu) tyle, że z jeszcze nowszym softem, nie narzekam

jedyne co muszę potwierdzić, to wyjątkowo głośny wentylator, który albo pracuje na maksymalnych obrotach, albo wcale
optymalnie "ładowalnię"urządzić w garażu lub piwnicy, bo w mieszkaniu nie jest to do wytrzymania, chyba że zorganizujesz sobie miejsce w schowku, kiblu czy spiżarni (ktoś jeszcze ma takie pomieszczenie?)

nie ma wprawdzie funkcji "charge after discharge", ale naprawdę nie widzę konieczności jej używania - efekt pamięciowy nie jest aż tak silny nawet w przypadku aku w technologiach niklowych, aby w każdym cyklu rozładowanie było konieczne, moim zdaniem refresh taki jaki jest dostępny (3x) wystarcza raz na kilkanaście ładowań bez dbania o poziom rozładowania (ale jeśli się upierasz możesz to robić ręcznie stosując rozładowanie, a potem ładowanie - ja jestem za leniwy, aby tak kombinować)

jeśli ładujesz różne ogniwa równocześnie to jest zalecane, aby te wymagające wyższego prądu były w slotach skrajnych

PS mimo wszystko "dmucham na zimne" i ładowarka do aku litowych zawsze jest w niepalnym otoczeniu, niezależnie od tego ile by nie miała zabezpieczeń
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2017, 12:09 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 13:48 przez szopen.)
Konkurentem Opusa jest cicha ( bo bez wentylatora) Liitokala Lii-500 , bardzo podobne funkcje do Opusa i jako kombajn jest OK.
Ma też prawie taka funkcję jakiej wymagasz, bo w trybie pomiaru pojemności:
Cytat:Li-500 ma dwa tryby pomiaru pojemności:
Fast Test - mierzy energię wpompowaną
Nor Test - mierzy energię wyciągniętą.

Nor Test najpierw doładowuje ogniwo na full, potem rozładowuje mierząc energię wypompowaną, następnie znowu ładuje
tyle, że nie jestem pewny czy to działa też dla 1,5 V Ni-Cd Ni-mh.
Możesz też kupić rezerwowo Lii-100 najmniejszą , najtańszą ( do 5 usd) ale nadal do wszystkiego ładowarkę na 1 slot.

Jest jeszcze jedna możliwość - zakup ładowarki modelarskiej, czyli już praktycznie absolutnie do wszystkiego z mnogością funkcji ( m.in. z tym co wymagasz ) i obciążeniami niedostępnymi dla tych powiedzmy popularnych.
Obecnie jest nowa taka ładowarka, która kupisz w okolicy 200 zł a jest nią klon iCharger 106B+ ( który kosztuje w okolicy 450-500 zł) - Charsoon Antimatter do kupienia np. tu - http://www.banggood.com/Charsoon-Antimat...68233.html
Opis i recenzja tejże - http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=243015#243015
18-03-2017, 13:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 13:55 przez szopen.)
taką funkcję (doładowanie->pomiar z rozładowaniem->ładowanie) ma też ten Opus (ale również nie sprawdzałem czy zadziała Tongue)

małą Litokala używałem wcześniej (gdy nie miałem tylu aku litowych) - potwierdzam też jest OK jeśli nie mammy zbyt wielu aku do ogarnięcia
18-03-2017, 15:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2017 15:48 przez grzech1991.)
Interesuje mnie tylko rozładowanie i ładowanie. Bez doładowania Smile

Co do BC-1000 z tego co się dowiedziałem jest problem z zasilaczem 3V 4A. Nie dostaniesz. Po przejrzeniu wszystkiego w tym elektrody, zostaję przy BC-1000, w dalszej kolejności NC-1000 jak padnie.

Jeśli masz opusa, to mógłbyś opisać jakie są tryby i moce pracy dla ni-mh? Może jednak jego bardziej warto?

Charsoon Antimatter 250W jest już przerostem formy nad treścią, bo to ładowarka właśnie modelarska. Mam imaxa i nie potrzebuje takiej drugiej, zwłaszcza, że go raz na rok odpalam Smile

18-03-2017, 18:20
gdy wrócę na chatę i będę miał czas Tongue

wydaje mi się, że parametry dobiera w miarę automatycznie w/g rodzaju aku
(w pewnych granicach są one regulowane, ale co konkretnie jest dostępne nie pamiętam)
21-03-2017, 19:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-03-2018 01:30 przez szopen.)
jestem w chacie i sprawdziłem, mam Opus BT-C3100 w wersji 2.2
zasilacz w komplecie to =12V 3A

dla Ni-MH AA oferuje do wyboru - przy włożonych 4 szt. aku
- prąd ładowania (tryb "Charge" = ładowanie i tryb "Charge test" = doładowanie + rozładowanie z pomiarem + ładowanie)
0,2A
0,3A
0,5A (domyślny)
0,7A
1,0A
(w trybie "Charge test" prąd rozładowania i prąd ładowania są równe, a przynajmniej tak jest dla większości zakresów, zwykle gdy mi się nie śpieszy ustawiam najniższą wartość)

- prąd rozładowania (tryb "Discharge" i "Discharge refresh" = trzykrotny cykl rozładowania + ładowania, z pomiarem pojemności podczas rozładowania)
0,2A
0,3A
0,5A (domyślny)
0,7A

dla aku litowych są dostępne inne wartości prądu rozładowania (dodatkowo 1A), oraz dla 1 lub 2 aku litowych można ustawić wyższe wartości prądu ładowania (1,5A i 2A)

podane wyżej wartości są maksymalnymi, w końcowej fazie ładowania czy rozładowania oczywiście spadają (by nie było niejasności)

z tego też powodu dawniejsze ładowarki procesorowe niedokładnie mierzyły pojemność ogniw (bo wtedy zakładano uproszczenie polegające na założeniu, że prąd ma stałą wartość podczas całego rozładowania, a tak nie jest)

nie wiem jakie prądy ładowania, ale przypuszczam, że w tym ostatnim trybie są równe prądowi rozładowania, nie mam jednak tyle czau by sprawdzić "organoleptycznie" (wydaje mi się, że kiedyś sprawdzałem i są równe, edit: dla najwyższych wartości prąd rozładowania jest limitowany niżej - do 1A już o tym gdzieś pisałem)

oczywiście jeśli zmierzymy to samo ogniwo przy różnych prądach rozładowania, to wyniki mogą być różne, bo rzeczywista pojemność zależy od warunków pracy (a ta podana na ogniwie dotyczy konkretnych warunków, które można znaleźć w nocie katalogowej danego ogniwa)

dla tych co się nie boją cyrlicy instrukcja po rosyjsku
http://enecrosse.ru/manuals/Opus_BT-C3100_V2.2.pdf

jest jeszcze tryb "Qiuck test" do pomiaru rezystancji wewnętrznej ogniw

mały update (skoro piszę o tym gdzieś indziej w internecie to i tu wkleję) takie małe streszczenie instrukcji:

przyciski:
- "slot" służy do wyboru slotu lub wszystkich obsadzonych slotów
- "mode" wybór trybu pracy, długie przytrzymanie "mode" umożliwia "szybką" zmianę trybu pracy dla wszystkich slotów (zaraz po włączeniu i tak startuje w trybie wyboru dla wszystkich slotów z ogniwami)
- "current" ustawienie limitu prądu ładowania (0,2A do 1A dla 3 lub 4 slotów oraz 0,2A do 2A dla 1 lub 2 slotów skrajnych)
- "display" do zmiany wyświetlanych parametrów (bieżącego napięcia, bieżącego prądu, "wpompowanej" energii lub pojemności ogniwa - to zależy od trybu pracy), długie wciśnięcie "display" uruchamia stałe podświetlenie, tak samo się je wyłącza​ (dla mnie większy sens ma tryb regeneracji niż podświetlenie, ale może się przydać przy robieniu zdjęć)

tryby:
- "charge" standartowe ładowanie
- "discharge"​​ rozładowanie do dolnej wartości granicznej napięcia i podtrzymanie ogniw w tym stanie (ten tryb chyba ma najmniejszy sens, choć ponoć służy do likwidacji "efektu pamięciowego")
- "discharge refresh"​ odświeżanie zasadniczo dla Ni-Cd i Ni-MH (choć działa również dla litowych, tyle że to zużywa 3 cykle rozładowania-ładowania​​ więc w przypadku zużytych ogniw można uzyskać odwrotny efekt od oczekiwanego)
- "charge​ test" służy do pomiaru pojemności (ładowarka najpierw ładuje do pełna, a pomiar jest w trakcie rozładowywania, w sumie sensowne Tongue)
- "quick test" mierzy rezystancję wewnętrzną ogniwa, można w ten sposób dobrać ogniwa do wspólnego użytku w większym pakiecie (oczywiście biorąc pod uwagę też zmierzoną pojemność i nie mieszając ogniw różnych typów)
21-03-2017, 23:55
Niech Ci rydzyk w maybachach wynagrodzi Smile
Bump

Dostałem ładowarkę, wybór padł na BC-1000, przekonało mnie ładowanie po rozładowaniu (mimo, że to może bez sensu) i pasywne chłodzenie. Jako alternatywę rozważałem NC-1000 ale na elektrodzie, jeden gość zjechał ładowarkę równo. No i ten minus, NC-1000 nie ma powyższej funkcji.

Względem MH-C9000 minusy:
- zasilacz 3V, który jak padnie to ładowarka pewnie kosz (chyba, że jakiś dystrybutor jest).
- brak podświetlenia LCD
- mniej intuicyjna obsługa (ale z tego wynika pewien plus)
- mało czytelny LCD, mała czcionka
- przycisk do zmiany natężenia działa w stylu słabo-->mocniej--->słabo--->mocniej itd. brak cofania (słabiej/mocniej)
- chociaż nie wiem po co ta funkcja, ale nie podłączysz w życiu do auta bezpośrednio. Jedynie przetwornica 230V (co znowu powoduje obniżenie sprawności)
- co prawda dostajemy adaptery warte 20 zł w zestawie i torbę, ale cena to 30 zł więcej niż NC-1000
-tylko kilka przedziałów natężenia. Jak naładować AAA 800mah 0.33C przy trybie 200ma lub 500ma?
Zalety:
- jak wyżej, ładowanie po rozładowaniu (ale jeśli komuś zależy na rozładowaniu, to jest to wada).
- możliwość ustawienia parametrów dla wszystkich slotów lub pojedynczo
- możliwość zmiany parametrów podczas pracy czy nawet zadania
- kompaktowe rozmiary
- inne uchwyty do akumulatorków (blaszki)
- parametry dla każdego akumulatorka z osobna
- naprawdę zajefajne akcesoria, w zestawie torba (której pewnie nigdy nie użyję Big Grin) i adaptery 2xR20 i 2xR14 (co przyda się do junkersa)
Z ciekawostek, jest jeszcze opus bt-c700 wygląda na klona NC-3000 a jest zarazem tańszy Smile

Odpowiedz