[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Montaz rozdzielki antenowej DVB-T
17-09-2019, 13:25
Post: #1
Montaz rozdzielki antenowej DVB-T
Witam, muszę zamontować rozdzielacz antenowy na odbiór sygnału antenowego w dwóch telewizorach. Problem w tym że fachowcy którzy przeprowadzili remont, wszystkie kable wyprowadzili do puszki elektryczne. I nie mam pojęcia jak ładnie to zamontować wszystko i podłączyć


Załączone pliki Miniatury
   
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-09-2019, 13:52 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-09-2019 14:25 przez Ekonomista.)
Post: #2
Montaz rozdzielki antenowej DVB-T
Po pierwsze widzę, że masz zasilacz do wzmacniacza, więc to dajesz do wejścia czyli "in". Poza tym chyba nie wszystkie rozdzielacze są kompatybilne ze wzmacniaczami, ale może niech @szopen mnie upewni lub poprawi... A do wyjść, czyli "out" podpinasz kable do telewizorów.

simexxx napisał(a):jak ładnie to zamontować

Obawiam się, że ładnie nie będzie, bo jeśli nie uda Ci się tego zmieścić w puszce podtynkowej to trzeba przykręcić większą natynkową co będzie równie brzydkie jak przykręcony do ściany rozdzielacz. Lepiej jakbyś to czymś zastawił - np. meblem.

A i pamiętaj, że wzmacniacz to taka płytka, którą wymieniasz w antenie, bez tego zasilacz może tylko zniszczyć telewizory.

Upewnij się też: które kable "idą" do telewizorów, a który jest podpięty do anteny. Ja bym zwarł końcówki (sygnał z masą) po odłączeniu od telewizorów i sprawdził miernikiem te końcówki co wychodzą z puszki - opór powinien być rzędu kilku Ohmów.

Tak to powinno się podłączyć:

   
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-09-2019, 16:06
Post: #3
Montaz rozdzielki antenowej DVB-T
Budowlańcy popełnili błąd nie montując puszki z kieszenią, bądź choćby "bardzo głębokiej", więc nie widzę sensownego rozwiązania (estetyka puszki natynkowej jest zwykle mocno wątpliwa, ale to chyba jedyne możliwe rozwiązanie…). Tę kwestię należałoby z nimi przedyskutować (co zamierzają zrobić w ramach usunięcia usterki - wymiana puszki jest możliwa choć pracochłonna, bo wymaga kucia tak by nie uszkodzić przewodów).
Choć z drugiej strony pomysł na instalację był chyba wadliwy na wstępie (rozdzielacz antenowy zazwyczaj instaluje się w miejscu skąd rozchodzą się kable, czyli np. na strychu).

W kwestii połączeń nie wiem skąd taka kombinacja, ten rozgałęźnik jest obecnie nieprawidłowo podłączony - gniazdo "IN" powinno być podłączone do kabla prowadzącego do anteny, a gniazda "OUT" do telewizorów.

Ten rozgałęźnik ma wyjścia wzajemnie separowane (między nimi tłumienie jest dość wysokie, dlatego obecne połączenie jest zdecydowanie nieprawidłowe); oprócz tego ma wbudowany separator napięcia (to akurat nie ma znaczenia, bo wtyczka antenowa należąca do zasilacza też go powinna posiadać), ale z racji konieczności prawidłowego podpięcia anteny, zasilacz wzmacniacza musi się znaleźć po stronie "IN" (czyli na kablu prowadzącym do anteny z wbudowanym wzmacniaczem, o ile oczywiście jest on do czegoś potrzebny).

Koszt takiego rozdzielacza to góra 10-15zł, więc jeśli nie ma potrzeby użytku 3 wyjść wymieniłbym na model z 2 wyjściami (np. tej samej firmy TSP1-2, który jest fizycznie nieco mniejszy, jakkolwiek i tak nie sądzę, aby dało się to upchnąć w standardowej puszce… innych producentów pewnie znajdziesz bardziej kompaktowe np. 2-wyjściowy telmor jest chyba mniejszy).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-09-2019, 17:56
Post: #4
Montaz rozdzielki antenowej DVB-T
Jedna uwaga: dlaczego IN nie jest wcale użyty? Jeżeli faktycznie jest tylko jedna antena i dwa wyjścia, to może użyć jednak rozdzielacza podwójnego, a nie na 3 wyjścia. Ale i tak pewnie w typową puszkę nie wejdzie bez jej powiększenia.

Inna opcja: zrobić puszkę z wszystkimi trzema gniazdami i łączenie zrobić na zewnątrz. Ale jak nie ma nic do zasłonięcia to i tak nie pomoże.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-09-2019, 19:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-09-2019 19:46 przez tps4.)
Post: #5
Montaz rozdzielki antenowej DVB-T
Oprócz podstawowych błędów wytkniętych powyżej - złe podłączenie tego rozdzielacza - kabli, faktycznie przy takiej zabudowie niewiele da się wymyślić. Ze względów estetycznych oprócz mniejszego telmora na 2 wyjścia wspomnianego przez @szopena np. wyszukaj Telmor RA2F. można by zastosować rozdzielacz zintegrowany z zasilaczem w białej obudowie Vivanco - wyszukaj rozdzielacz antenowy Vivanco 43076 ale i tak 3 kable będą wychodziły z puszki i trzeba je odpowiednio wyprofilować ( promienie zgięcia) by podłączyć do splittera. Jednak estetycznie lepiej by to wyglądało plus dopasowana zaślepka z 3 otworami na gniazdo podtynkowe.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-09-2019, 19:35
Post: #6
Montaz rozdzielki antenowej DVB-T
@tps4 Pomysł dosyć fajny choć nadal nie jest to piękne wizualnie i w duchu minimalistycznym... Tylko zamień linki na modele. Naprawdę to wystarczy jeśli występują konkretne modele.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz