[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MiJia LYWSD03MMC termohigrometr z wyświetlaczem LCD [BLE]
01-08-2020, 01:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-05-2021 15:28 przez szopen.)
Post: #1
MiJia LYWSD03MMC termohigrometr z wyświetlaczem LCD [BLE]
Przy zakupie dostajemy czujnik w kompaktowym pudełku
       
ze strefowym lakierowaniem, co podnosi stopień "amazingu" (zdjęcie mi nie wyszło… ale to jest ten element, który "łapie za serce" jeszcze przed otwarciem pudełka - kwestie marketingowe ogarnięte wzorcowo)
   
Jak widać to jest sprzęt przeznaczony na chiński rynek, ale od niedawna dostępna jest integracja na oficjalnej chmurze w innych rejonach świata.



Budowa:

Czujnik TH: Sensirion SHTV3, nawet jeśli parametrami odbiega na niekorzyść od "pierwowzoru" SHTC3 to i tak stanowi całkiem nową jakość wśród masówki
(poniższy opis i datasheet od prawdopodobnego "bliźniaka" SHTC3)
https://www.sensirion.com/en/environment...ectronics/
https://www.sensirion.com/fileadmin/user...asheet.pdf

SoC: Telink TLSR8251
http://wiki.telink-semi.cn/doc/ds/PB_TLS...SR8251.pdf
http://wiki.telink-semi.cn/doc/ds/DS_TLS...SR8251.pdf

kontroler LCD
IST3055 (?)
edit: jeśli ktoś gdzieś znalazł datasheet od niego to proszę o informację z linkiem (jakkolwiek skoro wyświetlacz LCD, a nawet sensor są przygotowane na zamówienie to być może i kontroler też… jakkolwiek SHTV3 też bez datasheetu widziałem już w ofercie dużej hurtowni z podzespołami)

Widok wnętrza (niestety zrobiłem fotki tylko jednej strony PCB, bo najbardziej mnie interesował zastosowany czujnik, tak przy okazji nieco wyważałem otwarte drzwi Tongue, bo nie ja jeden byłem ciekaw co jest w środku, tylko jakoś wyszukiwarka grafiki google nie znajdowała frazy "LYWSD03MMC inside" ani nic podobnego, dopiero podanie modelu użytego czujnika dało sensowne rezultaty…)
                   



Oficjalne parametry:
- zasilanie: ogniwo CR2032
- łączność: Bluetooth BLE 4.2
- zakres pomiaru temperatury: 0°C - 60°C
- zakres pomiaru wilgotności względnej: 0%-99%

Praktyka dowodzi, że (przynajmniej na firmware 0106) odczyt zmierzonych parametrów na wyświetlaczu LCD jest możliwy dla ujemnych temperatur maksymalnie do -9,9°C, natomiast pomiar na granicach zakresu wilgotności jest obarczony sporym błędem, a wręcz niemożliwy (tylko w przypadku 1 czujnika pozwoliłem sobie na ryzykowne eksperymenty i maksymalna wskazana wilgotność to 97% dla tego czujnika)
       
Natomiast stosując odczyt zdalny przez BT można zmierzyć temperatury niższe niż -10°C (testy robiłem w zamrażalniku do około -15°C, nie wiem jaki jest zakres pracy czujnika SHTV3 w odniesieniu do pomiaru temperatury, ale jego "bliźniak" SHTC3 może mierzyć do -40°C, biorąc pod uwagę rosnący błąd wskazań od około 0°C do ujemnego końca zakresu, jakkolwiek przy takich temperaturach będą problemy z zasilaniem z ogniwa CR2032- należałoby doprowadzić zasilanie z zewnątrz).
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-08-2020, 19:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-01-2022 14:43 przez szopen.)
Post: #2
MiJia LYWSD03MMC termohigrometr z wyświetlaczem LCD [BLE]
Oficjalne aplikacje Mi Home/Xiaomi Home
Android >=4.4
https://play.google.com/store/apps/detai...home&hl=pl
iOS >=9.0
https://apps.apple.com/pl/app/mi-home-xi...23480?l=pl

oraz alternatywy
MijiaTemp obsługuje też inne modele np. budzik QingPing czy zegarek LYWSD02, interfejs wygląda koszmarnie, ale funkcje ciekawe (szczególnie po wykupieniu dodatkowych licencji)
https://play.google.com/store/apps/detai...iabt&hl=pl
Mijia Reader
https://play.google.com/store/apps/detai...ader&hl=pl
Mijia Temperature (ta wspiera tylko ten model termohigrometru), za to stosunkowo nowa jakkolwiek "u mnie nie działa" tj. znajduje czujniki z fabrycznym softem, ale z nich nie czyta danych, za to ma ciekawe funkcje (np. eksport do excela)
https://play.google.com/store/apps/detai...emp2&hl=pl

W kwestiach związanych z oficjalnym ekosystemem, myślę że warto zajrzeć na zaprzyjaźnione forum:
https://xiaomifans.pl/forum/7-xiaomi-home/



Tips'n'tricks


Integracja "nieoficjalna" w HA
https://github.com/custom-components/sensor.mitemp_bt
update: nowy link, nowa nazwa "Passive BLE Monitor integration"
https://github.com/custom-components/ble_monitor

"oficjalna"
https://www.home-assistant.io/integrations/mitemp_bt/
(chyba nigdy nie używałem)


Integracja z ESPHome (edit5?+6 już się nie mogę doliczyć) obecnie wspierane jest firmware fabryczne oraz dwie alternatywy: ATC1441 (już z dowolnymi ustawieniami, więc po wymianie baterii nie jest wymagana interwencja, bo można pozostawić czujnik w domyślnym trybie dla firmware alternatywnego) i PVVX - obecnie (początek 2022) daje ono największe możliwości wykorzystania tych tanich termohigrometrów (ora paru innych modeli)
https://esphome.io/components/sensor/xiaomi_ble.html


Nieoficjalna aplikacja (de facto to przeróbka apki fabrycznej, ale pozbawiona m.in. blokad regionalnych, czy umożliwiająca poznanie klucza parowania potrzebnego do komunikacji)
https://www.kapiba.ru/2017/11/mi-home.html
aby zdobyć token, czy klucz parowania oprócz instalacji i nadania uprawnień apce, należy utworzyć katalog:
[główna_pamięć_współdzielona]/vevs/logs
czyli przykładowo u mnie jest to
/storage/emulated/0/vevs/logs
po przygotowaniu sobie w ten sposób "środowiska" pracy uruchamiamy modowane Xiaomi Home i parujemy czujnik w zwykły sposób (jeśli nadgorliwie mamy już sparowany to warto go usunąć i dodać ponownie)
w utworzonym katalogu po tych czynnościach znajdziemy plik pairings.txt
a w nim po 4 linie na każdy sparowany czujnik tego typu
nas interesuje Mac: (MAC-adress) oraz Bindkey: (klucz parowania) - potrzebne do konfiguracji wspomnianej nieoficjalnej integracji w HA
(oczywiście ten klucz można zdobyć też w inny sposób, ale jestem leniem, więc wybrałem najwygodniejszą metodę dla mnie).



Czujnik nie jest zaprojektowany do pracy na zewnątrz pomieszczeń
, ale dysponując lakierem do impregnacji PCB (np. Plastik70) i jakimś alkoholem (sugeruję IPA) do usunięcia resztek topnika oraz podstawowymi narzędziami (potrzebny Torx T8? T4, jakiś otwieracz do plastikowych obudów i taśma klejąca do zabezpieczenia wybranych miejsc PCB przed lakierem) można się pokusić o próbę wydłużenia żywotności w niesprzyjających warunkach. Warto mieć przynajmniej 2 egzemplarze, by móc po impregnacji sprawdzić, czy nie uszkodziliśmy sensora… tzn. głównie po to by sprawdzić czy modyfikacja nie wpłynęła na wskazania (chociaż przypuszczam, że zalanie okienka sensora lakierem nie pozostanie niezauważone nawet bez porównań z czujnikiem odniesienia), jeśli się zbiorę na taką modyfikację, to postaram się zrobić jakieś zdjęcia.

Aktualizacja: z 2 testowo umieszczonych na zewnątrz niezaimpregnowanych czujników jeden już ma problemy z komunikacją BT (po około pół roku pracy) wymiana baterii nie naprawiła problemu, swoją drogą stracił kontakt raportując 100% baterii.
aktualizacja 2 - po wysuszeniu wrócił do życia
aktualizacja 3 - jednak po zmianie softu na nieoficjalny raportuje jedynie 74% baterii (czyli nieoficjalny soft może ciekawiej raportować stan baterii, jakkolwiek nie stosowałem jeszcze w nich ogniw Maxell, więc nie mam porównania), możliwe, że styki baterii nieco zaśniedziały a ich nie oczyściłem dokładnie?
aktualizacja 4 - po przeflaszowaniu kilku urządzeń już "wiem wszystko" - w punkcie 3 sprzęt pracował już jakiś czas i bateria byłą częściowo zużyta przed zmianą softu, swoją drogą prawdopodobnie ogniwa Maxell nie są specjalnie topowe - po wymianie na nowe 100% utrzymuje się zaledwie przez kilka dni, potem stabilizuje się z powolnym spadkiem w okolicach 80% (ale to może być tez kwestia niedoróbek w nieoficjalnym firmware atc1441 obecnie używam wersji pvvx i takie wskazanie jest intencjonalne - 80% odpowiada 100% na sofcie fabrycznym, co daje dokładniejszą informację o jakości ogniw), w każdym razie używam ich za krótko by znać z grubsza charakterystykę rozładowania (a zmiany firmware nie sprzyjają takim testom, jakkolwiek na fabrycznym firmware nie ma mowy o jakiejś wiedzy co się dzieje z ogniwem - o czym niżej); kolejny test będzie z wykorzystaniem ogniw "GP Lithium" (o ile nie zużyję ich w ikeowskich pilotach).
Tak to wygląda po 1,5 tygodnia pracy (w żadnej innej instalacji aż tak nie monitoruję stanu baterii, ta jest akurat zdalna i wymiana baterii była koło 2 maja 2021 - bodajże 2 dni różnicy, ale te czujniki pracują w różnych warunkach)
   

W przypadku czujników pracujących w temperaturach odbiegających od tzw. temperatury pokojowej za to doskonale widać wpływ temperatury na wskazanie stanu baterii (tzn. temperatura wpływa na napięcie ogniwa, które jest odpowiednio przeliczane, niestety sensor wskazujący napięcie baterii raportuje je z dokładnością do 0,1V więc jego wskazania pominąłem, bo są zbyt niedokładne)
       

Jakkolwiek oficjalne firmware w wersji 1.0.0_0106 na sprzęcie B1.4 raportuje jedynie wartości 100%, następnie 50% - czujnik z takim wskazaniem w domowych warunkach z pewnością jest w stanie działać prawdopodobnie koło 2 tygodni lub dłużej o ile ogniwo CR2032 nie jest totalnym "paździerzem" (fabryczne chińskie ogniwa są prawdopodobnie lepsze niż te które dostaniemy w Ikei, edit2: jednak nie wszystkie - jedna padła mimo ostatniego wskazania 100%…), a na koniec 10% i tu raczej nie wytrzymuje nawet doby - więc takie wskazanie to konieczność natychmiastowej wymiany baterii.


Nieoficjalne firmware ATC_MiThermometer (nieoficjalna i chyba nawet oficjalna? integracja w HA i ESPHome powinny z nim współpracować po ustawieniu trybu "Mi like", czyli możliwości pracy z formatem danych udającym fabryczny, ale bez szyfrowania), edit: w 2021 roku w integracjach dla HA obsługiwany jest też nieoficjalny format danych opracowany przez ATC1441 (nieco bardziej efektywny energetycznie od fabrycznego)
https://github.com/atc1441/ATC_MiThermometer
ta wersja jest znana jako "atc1441" - od nicka developera

Przed wgraniem firmware w przypadku już dłużej używanego czujnika warto wymienić ogniwo zasilające, w szczególności jeśli stan baterii jest niższy od 100% - fabryczny soft bardzo niedokładnie szacuje stan baterii (flashowanie jest stosunkowo prądożerne, a utrata zasilania podczas flashowania skończy się ucegleniem sprzętu - jak to zwykle bywa… wprawdzie jest możliwość "ratunkowego" flashowania przez wlutowane kabelki, ale to raczej dla zaawansowanych elektroników).

wgrywanie softu po BT trwa nieco ponad 1,5 minuty (warto by w tym czasie nie zadziałało wygaszanie ekranu w smartfonie), wgrywamy z poziomu przeglądarki przez
https://atc1441.github.io/TelinkFlasher.html
uwaga flasher nie sprawdza pliku binarnego, więc wgranie jakichś śmieci uwali czujnik!
(gdzieś widziałem, że ktoś ogarnął to nawet z poziomu systemu Windows, niestety linka nie zachowałem, ale kto nie ma smartfona?)
warto dodać, że wskazanie stanu baterii jest bardziej precyzyjne

tu taka uwaga - jeśli ktoś ma sprzęt inny niż 1.4B to istnieje możliwość, że tego firmware nie będzie można zastosować (widziałem gdzieś w sieci informację o innym kontrolerze LCD w niektórych wersjach czujnika, ale nie umiem jej znaleźć ponownie)

Poniżej obecnie zalecany custom ROM - obecnie = stan na początek i połowę roku 2021
Inny custom oparty na tym samym projekcie ("pvvx") - tutaj autor "poleciał" do granic możliwości - na zdjęciach wyświetlacz w 3 naprzemiennie wyświetlanych trybach - zegara, wskazania stanu baterii oraz standardowym (tj. temperatura + wilgotność)
https://github.com/pvvx/ATC_MiThermometer
           

edit: W tej chwili (wiosna 2021) firmware "atc1441" jest już nierozwijane, prawdopodobnie ostatnie wydanie to 34 kolejny-edit: autor jednak nie porzucił projektu i rozwija go nadal, ale sam zaleca soft tworzony przez pvvx
https://github.com/atc1441/ATC_MiThermometer/releases
obecnie projekt ATC_MiThermometer jest rozwijany przez pvvx (oraz małą grupę współpracujących developerów, jakkolwiek praca wykonana przez pvvx jest tu kluczowa, nie do pominięcia jest jego wiedza o elektronice oraz profesjonalnie wykonane pomiary - warto przejrzeć linki dostępne w projekcie, sporo ciekawej dokumentacji jest w… issues).

Obecnie firmware "pvvx" jest dostępne dla 3 różnych modeli termohigrometrów bazujących na tym samym SoC Telink'a, a pochodzących prawdopodobnie od rożnych producentów (jakkolwiek wszystkie należą do ekosystemu Xiaomi):
- MiJia LYWSD03MMC
- Miaomiaoce MHO-C401 (e-ink,kwadratowy)
- Qingping CGG1 (e-ink, okrągły)
wyświetlacze e-ink zastosowane w droższych modelach mają jednak zabudowany sterownik, który udaje wyświetlacze LCD (nie ma możliwości wyświetlania dowolnej grafiki, tylko predefiniowany zestaw segmentów).

Jest też możliwość wyświetlania zegara (czego producent sprzętu nie przewidział), jakkolwiek jest to rozwiązanie programowe (SoC nie zawiera układu RTC, wśród zbliżonych konstrukcji jedynie prostokątny e-ink LYWSD02 ma dodatkowy układ RTC, ale za to na niego nie widziałem alternatywnego firmware, a nie pamiętam czy SoC jest ten sam, czy inny).
Zegar się dość mocno "rozjeżdża" (w trybie uśpienia nie pracuje generator kwarcowy lecz jest używany prostu układ RC), ale firmware "pvvx" umożliwia korekcję chodu (zależna jest od egzemplarza, nie mam czasu na zabawę, bo sensowna kalibracja wymaga naprawdę sporo czasu), jakkolwiek trzeba brać pod uwagę fakt, że układ RC jest podatny na temperaturę, więc sens używania tak kontrolowanego zegara jest tylko w warunkach dostatecznie stałej średniej temperatury (np. wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych).
Do ustawiania i kontroli czasu polecam aplikację Atomic Clock & Watch Accuracy Tool
https://play.google.com/store/apps/detai...uracy_tool
można w niej włączyć akustyczny sygnał czasu generowany o każdej pełnej minucie (taki jak sygnał czasu z Greenwich), który słychać gdy aplikacja pracuje w tle,a w tym czasie możemy w przeglądarce na smartfonie pobrać czas z czujnika o pełnej minucie.

Ta wersja jest wręcz zalecana przez pierwotnego autora (ma poprawione zarządzanie energią = wydłużony czas pracy ogniwa) jednak nie mam teraz czasu na kolejne eksperymenty, jakkolwiek niewątpliwie je zrobię, póki co ciekaw jestem jak długo wytrzymają ogniwa na tym sofcie -
(dopiero niedawno przeflaszowałem wszystkie czujniki na ostatnią wersję od atc1441, która po niedawnych zmianach w HA i ESPHome była dla mnie optymalna, przynajmniej w porównaniu z softem fabrycznym - po wymianie ogniwa startuje od razu w takim trybie jaki mi odpowiada, a ostatni egzemplarz sflaszowałem dopiero 12.05.2021… parę dni później po paru eksperymentach zmieniłem soft na pvvx v3.1 w kilku czujnikach, cześć jednak, lokalnie dla testu a w zdalnej lokalizacji z braku możliwości, pozostała na atc1441).



Kilka dodatkowych zdjęć podzespołów (przy okazji impregnacji miałem okazję dorobić te brakujące zdjęcia mikroskopowe strony z elektroniką, czyli odwrotnej od tej z czujnikiem i baterią)
           
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-01-2021, 02:23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-05-2021 15:54 przez szopen.)
Post: #3
MiJia LYWSD03MMC termohigrometr z wyświetlaczem LCD [BLE]
Tuningujemy Tongue

Obiecywałem, że wrzucę zdjęcia przy okazji impregnacji PCB do pracy czujników na zewnątrz (miałem w planie to na jesieni, ale jakoś przegapiłem, ostatecznie próbna impregnacja jednego z czujników, który dotąd pracował i tak na zewnątrz już przy mroźno-wilgotnych warunkach, więc najpierw było osuszanie i czyszczenie wnętrza).

I parę słów komentarza
Tu po lewej u góry widać gumkę przewodzącą łączącą wyświetlacz z PCB (nie demontowałem samego wyświetlacza, choć on się już niczego nie trzyma - ale można pomyśleć o ewentualnym uszczelnieniu strony okienka, tylko nie miałem czym, a smar do plastików jakoś nie wydawał mi się dobrym pomysłem na uszczelkę…)
   

i dla pamięci - konieczny wkrętak T4 (torx), do demontażu 2 wkrętów (tu akurat końcówka w formie bit'a)
   

płytka po wyczyszczeniu i odtłuszczeniu (dlatego wygląda na matową) IPA się przydaje
   

przeskok w czasie Tongue i już po robocie (teraz płytka wygląda na błyszczącą - tak faktycznie jest - to bezbarwny lakier do impregnacji "Plastik 70")

Strona baterii i zasadniczego czujnika (poszukam zdjęcia mikroskopowego później)
       
bezwzględnie należy zabezpieczyć jego wlot powietrza przed zalakierowaniem (trochę mnie poniosło z klejeniem taśmy i przez to wyprowadzenia nie zostały zabezpieczone lakierem, w kolejnym postaram się to zrobić lepiej i nieco inaczej) ponadto zdecydowałem się zabezpieczyć blaszki stykowe baterii (i tu kolejny błąd, bo to jest prawdopodobnie element, który można śmiało zalakierować i świeży lakier usunąć mechanicznie - a i tak musiałem to zrobić, bo lakier mi podciekł pod spód taśmy klejącej) edit: w kolejnym egzemplarzu zalakierowałem styki baterii a następnie je oczyściłem mechanicznie, ponadto udało mi się przykleić wąziutki pasek taśmy na samym wlocie czujnika i się chyba udało (no muszę parę dni poużywać by stwierdzić czy dobrze wskazuje wilgotność) - obrazki drugiego egzemplarza w kolejnym poście.


Strona elektroniki i złącza wyświetlacza - tą stronę koniecznie trzeba impregnować (wszelkie połączenia lutowane właśnie najchętniej "gniją", czyli rdza je przeżera) natomiast równie koniecznie trzeba zabezpieczyć złącze LCD przed lakierowaniem (bo szkoda tracić funkcję wyświetlania ;D)
       

"dla pamięci" ostatnia fotka przed złożeniem, aby było widać gdzie są zatrzaski; metody otwierania mogą być różne, ale chyba najprościej będzie delikatnym narzędziem podważyć plastik właśnie od strony góry urządzenia (pamiętając o gumce wyświetlacza, by jej nie uszkodzić), edit: potwierdzam w kolejnym egzemplarzu w ten sposób poszło "od strzała"), a rozbierałem już kiedyś wcześniej (kilka miesięcy przynajmniej) i to ze 2x te czujniki i nie zapamiętałem gdzie podważać Tongue (w jednym z tych dawniej otwieranych nawet uszkodziłem nieco plastik podtrzymujący baterię zupełnie bez sensu - widać to na zdjęciach w 1 poście, zdaje się, że próbowałem wtedy przy 1 próbie podważać właśnie za tą plastikową wypustkę, którą wskutek nadmiernej przyłożonej siły ułamałem… a zasada działania dźwigni jest chyba powszechnie znana Tongue na swoje usprawiedliwienie dodam, że obawiałem się uszkodzenia podzespołów, bo nie wiedziałem gdzie są, a akurat sensor jest przy górnej ściance i to sugerował wlot powietrza, więc bałem się rwać od tamtej strony, a jednak właśnie tam trzeba podważyć po wykręceniu wkrętów).
poniższe zdjęcie prezentuje sensor "do góry nogami" - bo zatrzaski są na bocznych i dolnej ściance
   
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-01-2021, 16:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-05-2021 04:09 przez szopen.)
Post: #4
MiJia LYWSD03MMC termohigrometr z wyświetlaczem LCD [BLE]
No to jeszcze parę zdjęć z impregnacji drugiego egzemplarza (idea była lepsza i wyszło lepiej, choć potwierdzenie braku uszkodzenia sensora będę miał dopiero jutro). Same zdjęcia mikroskopowe, więc wyglądają na robione kartoflem (bo ten "mikroskop" to taki kartofel Tongue)
edit: po 7 godzinach pracy w warunkach polowych (~doba po impregnacji) wskazania zaczynają wracać do prawidłowych (więc podejrzewam, że IPA się dostała do czujnika podczas przygotowań, ale lakier już raczej nie).

Przed lakierowaniem (zdjęcia złącza LCD odpuściłem, ale i tak widać wystarczająco już po lakierowaniu)
           

Po lakierowaniu
           

Po usunięciu taśmy zabezpieczającej (przy złączu LCD widać, że lakier nie dotarł wszędzie, ale to zasadniczo nie szkodzi - soldermaska jest też jakimś zabezpieczeniem, a dodatkowo w tym miejscu mamy element gumopodobny więc też chroni trochę przed wodą (a nawet jakby były jakieś niedoskonałości soldermaski to LCD są zasilane prądem zmiennym, więc typowe "gnicie" elektrolityczne powinno być przynajmniej trochę ograniczone, szczególnie że takie zasilanie pozwala uniknąć rozpuszczenia się przezroczystych elektrod na szkle a to już chyba o czymś świadczy), a połączenia lutowane raczej wszędzie są zabezpieczone; swoją drogą to sprzęt za 10zł czy 15zł, więc się świat nie zawali nawet jeśli czujnik w końcu padnie od warunków pogodowych.
               

PS Jeśli ktoś ma warunki do lutowania SMD i ma części, to można spróbować wlutować brakujące C24 i C25 (zapewne nie są specjalnie potrzebne skoro producent odpuścił, ale ciekawe czy kondensator elektrolityczny umożliwiłby szybką wymianę ogniwa bez resetu urządzenia?).
Niestety nie sprawdziłem czy się w obudowie czujnika zmieszczą kondensatory do montażu przewlekanego (od biedy można nieco zmodyfikować obudowę wycinając jakiś otwór w plastikowym stelażu - i tak tylna klapka zakrywa całość).

Przy okazji następnych przeróbek postaram się zdobyć części i wlutuję brakujące kondensatory - jak się okazuje ich brak jednak ma negatywny wpływ na pracę urządzenia (oraz powoduje m.in. skrócenie możliwego czasu pracy na ogniwie)
https://github.com/pvvx/ATC_MiThermometer/issues/23
https://github.com/pvvx/ATC_MiThermometer/issues/67
wypadałoby tam wlutować kondensatory choćby takie jakie przewiduje Reference Design, czyli 100nF oraz 2,2uF.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-02-2023, 04:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-02-2023 04:20 przez szopen.)
Post: #5
MiJia LYWSD03MMC termohigrometr z wyświetlaczem LCD [BLE]
Rozpoczynam mikro-test ogniw CR2032 w realnych domowych warunkach pracy.
Czemu w tym wątku? bo procedura testowa będzie następująca:
- "królikami doświadczalnymi" będzie kilka egzemplarzy LYWSD03MMC hw B.1
- pierwszy krok to aktualizacja firmware to aktualnie stabilnej wersji PVVX czyli 4.1 (jeśli będzie wymagane flashowanie 2 razy, to zaznaczę ten fakt, bo mogę jeszcze mieć czujniki na naprawdę antycznym sofcie ATC1441)
- następnie konfiguracja z włączonym tylko protokołem BTHome, bez zapisu danych historycznych do flash, ze standardowym okresem raportowania oraz z jakąś równą dla wszystkich mocą nadawania
- ostatni krok to odczekanie do dnia w którym wskazanie stanu baterii zejdzie do 0% lub dane przestaną być przesyłane (mało prawdopodobne, bo na zerowym stanie czujniki potrafią pracować do kilku tygodni mahjąc czasami problemy z poprawnym wyświetlaniem na LCD) ta faza może potrwać od roku do 2 lat… (więc nie jestem w stanie obiecać, że będzie ciąg dalszy… a ostatnio ogniwa działały przynajmniej 18 m-cy)

Dysponuję ogniwami
1. GP CR2032 (DL2032), blister zielono-czarny, zabezpieczony przed dziećmi (naprawdę trudno wyjąć ogniwo), made in China, data ważności 2032
2. muRata CR2032, standardowy blister fioletowy, czarny napis numer modelu na pomarańczowym tle, made in Indonesia, data ważności 2030
3. maxell CR2032, blister srebrno-fioletowy z czerwoną nazwą marki oraz hologramem, zabezpieczony przed dziećmi (naprawdę bardzo trudno wyjąć ogniwo), made in Japan, data ważności 03/2029

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-02-2023, 08:44
Post: #6
MiJia LYWSD03MMC termohigrometr z wyświetlaczem LCD [BLE]
Mam chyba identyczne czujniki. Dokładnie nie kontrolowałem ile to czasu, ale kilka -kilkanascie miesięcy wytrzymywała bateria. Z tym, że ja zapomniałem o nich i nie miałem zazwyczaj nawet aplikacji, więc się nie łączyły prawie nigdy z telefonem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-02-2023, 16:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-01-2024 15:16 przez szopen.)
Post: #7
MiJia LYWSD03MMC termohigrometr z wyświetlaczem LCD [BLE]
Nie musisz mieć aplikacji, czujniki nie muszą się łączyć z niczym (ale HA potrafi je obsługiwać skanowaniem pasywnym) i wtedy istotnie w trybie rozgłaszania pracują dłużej, bo aktywne połączenie żre baterię… (używam w nich alternatywnego firmware, które jest bardziej energooszczędne, na fabrycznym istotnie pracowały tylko kilka miesięcy, wydaje się, że być może zostało ono poprawione pod tym względem skoro piszesz o kilkunastu m-cach, ale nie będzie mi dane się dowiedzieć).

Obrazek stanu baterii od momentu, gdy w HA wprowadzono natywne długoterminowe statystyki (sierpień 2021) a ostatnia wymiana ogniw była w nich dawniej, ale nie zanotowałem kiedy (tym razem zaplanowałem wymianę w 3 czujnikach równocześnie), pokazałem na nim czujniki które pracują w temperaturze pokojowej, najnowszy z HW B2.0 jest na wykresie od momentu instalacji na oryginalnym chińskim ogniwie.
   
opisy wersji softu były nieaktualne, wszystkie 3 sztuki były obecnie na pvvx 3.8

Edit: choroba nieco mnie rozłożyła na parę dni, ale przy okazji widać wpływ podwyższenia temperatury w sypialni (szarpały mnie dreszcze, to podniosłem do 23 st. C mimo że przy takiej temperaturze raczej trudno spać) jak widać ogniwo w czujniku też powróciło nieco bardziej do życia
   
Nazwy ogniw na rysunku zaktualizowane do tych wymienionych teraz.
Jeszcze krótka notka - poprzednie ogniwa to w każdym wypadku były to takie same GP (a poprzedni test miał wykazać wpływ wersji firmware, ale podkusiło mnie i je zaktualizowałem kiedyś wcześniej, więc jedyne co wykazał po tamtej aktualizacji to wpływ średniej temperatury na kondycję ogniw, ale różnice były na tyle małe, że nie warte głębszej analizy).

Edit2: tak się kształtuje napięcie ogniw w ciągu pierwszego tygodnia - konkretnie 5 dni (nadal wskazania poziomu baterii to 100%)
   
raportowane 3,1V spadło do 3,0V (2 szt.) a 3,0V do 2,9V (1 szt.).

----

Mała edycja z przełomu 2023/2024

1. ogniwo GP zamontowane 2.07.2022 (zanotowałem datę na ogniwie) skończyło żywot tj. czujnik przestał raportować 16.11.2023 wskazując ostatni stan koło 40%, soft pvvx 3.7 czujnik zamontowany na zewnątrz, w momencie wymiany ogniwa przy temperaturze koło -5C nadal działał wyświetlacz
2. ogniwo ?? zamontowane ?.0?.2022 skończyło żywot tj. czujnik przestał raportować 16.11.2023 wskazując ostatni stan koło 66%, soft pvvx 3.5 czujnik zamontowany na zewnątrz
- w tym czujniku nie wymieniłem ogniwa do dziś~~

Niestety powyższe wynikło z mojego błędu - wymieniłem jeszcze sprawne ogniwo na nowe, bo 16.11.2023 zrobiłem aktualizację (niestety teraz już nie pamiętam czy firmware, czy zmieniła się integracja raczej to drugie), a nie zaktualizowałem niektórych wykresów na nowe encje - teraz 11.01.2023 podniosłem FW do pvvx 4.6 i zmieniłem raportowanie ze zgodnego z atc na BTHome.
W czujniku nr 2 nie robię zmian, bo napięcie ogniwa to obecnie koło 2,3V czyli zdecydowanie za mało na zmianę firmware, a nie chce mi się na mrozie kombinować ze zdejmowaniem tego z wysięgnika (ledwo chodzę, więc to dodatkowa przyczyna).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Yeelight Mi LED Desk Lamp (lampa biurkowa znana też jako Xiaomi Mijia) szopen 5 4 793 28-03-2017 14:34
Ostatni post: szopen