[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Huawei E169 (Play) zrywa połączenie, firmware update?
22-12-2011, 00:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-01-2013 03:13 przez szopen.)
Post: #1
Huawei E169 (Play) zrywa połączenie, firmware update?
Witajcie,

mam problem ze stabilnością połączenia, na modemie E169 z play-a (był zdejmowany simlock kodem).

TPI pokazuje ok 30% zasięgu bez anteny, a po podłączeniu zewnętrznej sztycy(1m), przybywa ok. 30-40% więc moim zdaniem jest całkiem nieźle(sumarycznie 60-70%). Z samą inicjalizacją połączenia nie ma raczej problemu, modem łączy się poprawnie co sygnalizuje świecąca na morsko-błękitny kolor diody Smile.

Niestety, pomimo dobrego zasięgu połączenie jest niestabilne, tzn. ściągając z FTPa transfer potrafi bardzo skakać. Zauważyłem także kilkukrotnie, iż podczas transferu dużego pliku dioda na modemie potrafiła przełączyć się na granatowy kolor, transfer się wtedy zatrzymywał na kilka sekund, po czym modem znowu przełączał się na morski kolor i transfer ruszał.

Obecnie modem służy głównie do poczty i gtalka, wiec problemy ze stabilnością nie są już tak dotkliwe choć cały czas zauważalne. Zrezygnowałem z mobile partnera (program ten, niezależnie czy jest antena zew. czy nie, pokazywał cały czas podobny zasięg, ok.93%) oraz top net info na rzecz windowsowego połączenia sieciowego. Rozwiązanie o tyle fajne, ze samo inicjuje połączenie gdy jest potrzebny jest net oraz automatycznie je ponawia. Niestety, co godzinę odnotowuje jakieś 4-5 rozłączeń przy średnim transferze 5-8kB co naprawdę wkurza.

Reasumując, powoli kończą się możliwości i pomysły ;( Zakupiłem antenę, mając nadzieję, że to rozwiąże problem ze stabilnością, ale jak widać niewiele to nie pomogło. Jedyne co pozostało to (chyba?) nowszy firmware do modemu? Niestety, nie mam o tym zielonego pojęcia dlatego zwracam się do Was drodzy forumowicze o wsparcie.

Czy nowszy firmware może coś pomóc? Czy może problemu należy szukać gdzieś indziej? Może jest jeszcze jakiś inny sposób, np. narzędzia do diagnostyki modemu?

Będę ogromnie wdzięczny za wszelkie pomysły i z góry dziękuję Wam wszystkich za pomoc Wink
Pozdrawiam,
Dzeus
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-12-2011, 00:31
Post: #2
RE: Huawei E169 od play zrywa połączenie, firmware update?
Tutaj jest powiązany szereg problemów - właśnie sam próbuję zdiagnozować problem związany np. z pulami adresów IP: na aero2forum ekipa ustaliła, że transmisja danych z nowej puli IP dla Aero2 jest niestabilna i pomaga restart połączenia do czasu uzyskania "dobrych" IP. Sprawdzam to.
Poza tym może być problem z tym, że połączenie bezczynne po prostu się rozłącza (jest taka opcja we właściwościach połączenia w Windows).
I jeszcze mogą być problemy z nowymi nadajnikami - włączono w nich wreszcie tryb oszczędzania energii (modem może "przysnąć" jak nic nie przesyła, ale coś nie do końca się udało i powoduje to przycięcia transmisji).
Sytuacja jest trudna, ale z pewności antena pomaga - sygnał mocniejszy poprawia nieco stabilność, ale pozostaje reszta problemów.
Firmware raczej wiele nie pomoże tutaj.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-12-2011, 00:54
Post: #3
RE: Huawei E169 od play zrywa połączenie, firmware update?
Wow, dzięki wielkie za błyskawiczną odpowiedź Smile

Co do przełączania się modemu przy bezczynności, zgadzam się że taki mechanizm działa, aczkolwiek mi chodziło o przypadek przełączania się (z błękitnego na granatowy) w trakcie ściągania plików(z FTPa), czyli sytuacji kiedy modem miał co robić :/

Dodatkowo, mogę empirycznie potwierdzić, że po resecie połączenia poprawia się stabilność i transfery, aczkolwiek zauważyłem inną prawidłowość. Otóż, iż im dłużej trwa połączenie tym gorsza jest jego prędkość i stabilność(chociaż może to być przypadek).

Nie przypominam sobie abym w Windowsie ustawiał rozłączanie przy bezczynności, za to na pewno jak nic się nie dzieje modem przełącza się w locie w granat ale i wraca do błękitnego gdy jest potrzeba.

Nie pamiętam, czy na portach USB zaznaczyłem, aby windows nie mógł ich wyłączyć celem oszczędzania - postaram się to zweryfikować gdy będę miał komputer (niestety nie jest on u mnie).

dzięki za pomoc Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-12-2011, 13:22
Post: #4
RE: Huawei E169 od play zrywa połączenie, firmware update?
Witam. Obserwuje podobne pogorszenie jakości połączenia. Też zakupiłem do Aero2 Antenę specjalnie i na początku rewelacja - teraz od jakiegoś miesiąca mimo zasięgu na poziomie 50-60% połączenie jest zrywane. Tylko zauważyłem coś takiego: Gubienie sygnału często / bo nie zawsze/ następuje w momencie chęci połączenia - czyli wysyłania informacji o ruchu. Np. jestem na blogu i sobie czytam i jest ok. a następnie chcę przejść na drugą stronę i w tym momencie nastepuje załamanie sygnału do zera i przeskakiwanie miedzy umts a hsdpa. Co ciekawe /i dlatego mysle że operator to robi z premedytacją/ połączenie nie jest zrywane bo modem świeci cały czas na niebiesko i jest zalogowany do sieci, ale oczywiście korzystać przy zasięgu 0% nie można - w ten sposób jest chroniony - bo oczywiście po 1h nastepuje regulaminowe rozłączenie. I wkurza mnie to już bardzo bardzo.
Może uda się coś ustalić z tym, może ktoś z Aero2 to czyta, tak po prostu nie można świadczyć usług.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-12-2011, 14:49
Post: #5
RE: Huawei E169 od play zrywa połączenie, firmware update?
Bardzo wątpię, żeby to było specjalne działanie operatora. Raczej "ktoś potknął się o jakiś kabel".
Potwierdzam problemy z zanikami transmisji:
http://jdtech.pl/2011/12/aero2-powtarzal...sieci.html
I w czasie przerw w transmisji modem przechodzi w tryb oszczędzania energii co dodatkowo przedłuża przerwy w transmisji. W E169 prowadzą one do nawet 50% utraty pakietów.
Wystarczy jednak zresetować połączenie i jeżeli dostaniemy adres IP ze starej puli - wszystko będzie działało prawidłowo. Sprawdźcie i dajcie znać, tymczasem czekamy na to, że operator poprawi źle skonfigurowaną pulę IP.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-01-2012, 15:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-01-2012 16:04 przez pawelarc.)
Post: #6
RE: Huawei E169 od play zrywa połączenie, firmware update?
(23-12-2011 14:49)jakubd napisał(a):  ...I w czasie przerw w transmisji modem przechodzi w tryb oszczędzania energii ...
a jest to zależne od ustawień sprzętu, na które to ustawienia mamy wpływ!
u mnie przy wyłączonych wszelakich opcjach oszczędności (zawsze tak na sprzęcie stacjonarnym robię!) modem nie zrywa połączenia ani pakietów w zatrważającej ilości nie gubi! i przez ~ 99 % czasu świeci jasno (HSDPA)
pzdr
pawelarc
(jedyny problem, na który natrafiłem i którego ugryźć jeszcze nie potrafię, to czat na gmail'u! prawie cały czas raportuje problemy z połączeniem! ale może być z tym kłopot, bo sam gmail nie jest demonem prędkości i jego struktura "wewnętrzna" jest mocno zagmatwana! ale ten sam czat mam na komunikatorze wtw, który już problemów z aero2 nie ma żadnych!)
P.
(a działam na e169 właśnie, firmware troszkę egzotyczne - 11.314.17.00.00 ściągnięte z Australii Smile )
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-01-2012, 19:09
Post: #7
RE: Huawei E169 od play zrywa połączenie, firmware update?
Antypody trafiają pod strzechy Smile
Z tymi ustawieniami oszczędzania energii chodziło mi o część pomiędzy nadajnikiem, a modemem - tryb UMTS pozwala na zmniejszenie aktywności części radiowej, gdy w HSPA praca musi być ciągła. Ale to kiedy i jak następuje przełączenie trybów pracy zależy w bardzo dużym stopniu od konfiguracji sieci. Do niedawna Aero2 w ogóle nie pozwalało na przejście w tryb UMTS użytkowników posiadających aktywne połączenie GPRS (transmisji danych). Teraz, po wpuszczeniu abonentów Plusa musieli to włączyć, bo Plus otrzymałby strasznie dużo raportów o przyspieszonym rozładowywaniu baterii.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-01-2012, 19:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-01-2012 19:56 przez pawelarc.)
Post: #8
RE: Huawei E169 od play zrywa połączenie, firmware update?
zaraz wyjdziemy poza rozsądne granice tego forum... Smile
HS(U,D)PA to składowe technologie standardu UMTS są niejako...
transmisja rozpoznawana jako HSPA jest dużo bardziej sprawniejsza od UMTS, ale też bardziej wrażliwa na zakłócenia ...
jakby nie było preferencje modemowe są jednoznaczne i dążą do zestawienia i podtrzymania połączenia w trybie HS(D)PA jednak, bo transmisja taka jest znacznie mniej obciążająca dla systemu jako takiego i jednocześnie sprawniejsza!
przy pogorszonej (nawet chwilowo) propagacji modem przechodzi w tryb UMTS, mniej sprawny i generujący większe obciążenie dla sieci ale jednocześnie bardziej odporny na zakłócenia...
dalej chyba nie ma sensu się zagłębiać, bo to potężny temat jest ...
pzdr
pawelarc
(zagadnienie transmisji "nieciągłej" jest natomiast nierozerwalnie związane z GSM jako takim i transmisją ... głosową! na starcie GSM Era wprowadziła telefon Motorola Flare, znakomity jak na owe czasy model, niestety nie dostosowany do polskiej sieci (brak implementacji "naszej" nieciągłej transmisji!); bateria wytrzymywała kilka godzin zaledwie i telefony z magazynów trafiły na Wolumen!)
P.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-01-2012, 21:31
Post: #9
RE: Huawei E169 od play zrywa połączenie, firmware update?
Wiesz, ja wywodzę się ze środowiska, w którym żaden offtop nie jest zły, dopóki jest przydatny.

Masz rację z dokładnością do tego, że urządzenia pracujące w UMTS są niejako "zaparkowane" i czekają na swoją kolej do transmisji i w razie potrzeby mogą zażądać powrotu do HSPA, a jeżeli jest wszystko prawidłowo współpracujące, to przejścia UMTS<->HSPA powinny (i zwykle są) zupełnie nieodczuwalne, poza tym, że np. pierwszy PING jest dłuższy. Wydaje mi się także, że takich zaparkowanych urządzeń może być więcej na raz na jednym nadajniku/sektorze, niż aktywnie nadających w HSPA.
Problem w tym, że modemy i telefony chyba nie oferują użytkownikowi możliwości utrzymania się w HSPA ani przyblokowania pozostania w UMTS na życzenie.
A tematyka skądinąd jest faktycznie ciekawa, ale też dość skomplikowana.

Historii o Flare nie słyszałem - ale jak widać zdarza się najlepszym Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-01-2012, 21:47
Post: #10
RE: Huawei E169 od play zrywa połączenie, firmware update?
zdarza się, zdarza...
(w tamtych czasach zajmowałem się grafiką reklamową m.in dla Ery a i Wolumen odwiedzałem... Smile )
i wydaje mi się, że efekty tej awantury z Flare Motorola do dziś odczuwa... w sumie robi bardzo przyzwoity sprzęt a w Polsce bardzo symboliczna obecność motek na rynku...
(zadziwiająco niezły ping przed chwilą uzyskałem - średni z badania 100 pakietów 76 ms!)
pzdr
pawelarc

a wracając do tematu, jaką wersję firmware ma modemik dzeus-a?
P.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-01-2012, 22:30
Post: #11
RE: Huawei E169 od play zrywa połączenie, firmware update?
No Wolumen to kiedyś taka mekka telefoniczna (w niedziele rano) jak giełda na Grzybowskiej (a teraz "za Stodołą") w weekendy. Czasem jeszcze odwiedzam te miejsca bardziej z sentymentu, niż z potrzeby (taniej, lepiej i szybciej można załatwić zakupy przez Internet albo z hurtowni bezpośrednio), ale np. bardzo sobie cenię zakupiony tam za grosze SonyEricsson C901, których na rynku było bardzo mało (chyba tylko Era sprzedawała), a który idealnie nadaje się do "przeszukania powietrza" z podziałem sieci na 2G i 3G, a poza tym jest jednym z ostatnich przedstawicieli standardowych telefonów bez wielkich bajerów, ale jednak z latarką/diodą i normalną lampką flash do zdjęć - czasem się przydaje.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-01-2012, 22:38
Post: #12
RE: Huawei E169 od play zrywa połączenie, firmware update?
chodziłem do podstawówki przy Grzybowskiej (25), ale to w czasach prekomputerowych było, później kumpel z klasy był organizatorem tej giełdy...
świetny skaner miał Siemens S4, ale to jeszcze z czasów pre3G był fonik...
fajnie tak powspominać stare czasy (na Wolumen też jeszcze zaglądam czasem, właśnie z sentymentu)!
(a pierwszym moim telefonem była Motorola National 1000 w NMT450 oczywiście, mocna, słuchawka na sznurku, akumulator kwasowy i ... 14 W mocy! miesiąc po tym, jak ją zakupiłem, sprzedawali model identyczny ale International 2000 z mocą ograniczoną do 7 W! później Nokia Talkman, Cityman, Simonsen (rzadki a niezły fonik) i ostatni z NMT - Benefon Delta - to dopiero mercedes fonowy był, a kosztował 50 milionów starych złotych! Smile )
pzdr
pawelarc
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-01-2012, 22:53
Post: #13
RE: Huawei E169 od play zrywa połączenie, firmware update?
Ileż to ja weekendów zmarnowałem szlajając się samodzielnie lub z bratem po podstawówce, gdy w środku kwitł jeszcze... handel softem. A potem kupując sprzęt już przy samym skrzyżowaniu, zanim zbudowali hotel... Atari 800xl z czasów komu ciągle mam, a scena związana z tym komputerem ciągle żyje (Commodore podobno ma się jeszcze lepiej).
Natomiast ja zacząłem zabawę w GSM dopiero na studiach w okolicach roku 1999. Nokia 5110 Smile Ale w międzyczasie dorobiłem się sporej kolekcji sprzętu, z której korzystam podczas kręcenia materiałów na bloga (no dobra, dawno nie było żadnych, ale wracam do tego powoli).
Mam grupkę znajomych z pdaclub.pl, w tym jednego maniaka, który ma w kolekcji wszystko prawie, łącznie z kultowym kaloryferem Motoroli - to był sprzęt...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-01-2012, 22:58
Post: #14
RE: Huawei E169 od play zrywa połączenie, firmware update?
(08-01-2012 22:53)jakubd napisał(a):  ...łącznie z kultowym kaloryferem Motoroli - to był sprzęt...
... kaloryfer to właśnie nazwa potoczna mojej pierwszej motki! Smile
pzdr
pawelarc
(kompem pierwszym moim było ZX Spectrum (16, potem przerobione na 48!), potem C64 z mocnym osprzętem (drukarka, stacja dysków 5 1/4 cala), potem przesiadka totalna na Atari ST ! to był skok jakościowy dopiero!)
pzdr
pawelarc
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  HiLink API dla urządzeń Huawei VipeRsan 47 205 494 02-01-2021 23:29
Ostatni post: szopen
  Huawei E3276 brak modemu RAS jest tylko karta sieciowa NDIS Krystyna z gazowni 11 29 442 19-01-2018 13:37
Ostatni post: Krystyna z gazowni
  Huawei E3276 nie rozpoznaje Sieci Aero2- uszkodzona Antena ? AdamK 10 37 511 19-01-2018 10:36
Ostatni post: jakubd
  huawei e3531 s2 nie przełancza automatycznie sieci po zmianie karty? Lorek 14 35 941 11-11-2017 10:46
Ostatni post: Lorek
  huawei e372 vs Huawei E3531 Lorek 13 40 914 08-03-2017 07:19
Ostatni post: jakubd