[-]
Szybkie szukanie

Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Covid-19 ostrzeżenie przed środkami przeciwzapalnymi
17-03-2020, 00:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-03-2020 19:07 przez szopen.)
edit: w/g informacji WHO ostrzeżenie jest bezpodstawne (tzn. nie stwierdzono negatywnego działania wymienionych specyfików)

czyli np. ibuprofen, profenid, voltaren
Nie jestem specjalistą z tej dziedziny, ale wydaje się, że ostrzeżenie należy traktować poważnie:
https://www.theguardian.com/world/2020/m...r-covid-19
https://www.medonet.pl/zdrowie,ibuprofen...03474.html
a w tym artykule nawet jest podana lista niezalecanych środków
https://natemat.pl/zdrowie/302533,korona...zega-lista

Przy okazji jeszcze jedno ostrzeżenie - przedawkowanie zalecanego paracetamolu (tylenol/acetaminofen) samo w sobie może mieć groźne skutki, włącznie ze skutkiem śmiertelnym przy poważnym zatruciu (należy sprawdzać skład, bo wiele środków na rynku bazuje na tej samej substancji czynnej).

Oraz inna niepomyślna wiadomość - wirus nie ulega samoistnemu zniszczeniu na powierzchniach w rozsądnym czasie, przy czym niska temperatura i wysoka wilgotność sprzyja jego trwałości (wirusy tego rodzaju są w stanie przetrwać na niektórych rodzajach powierzchni nawet wiele dni)
https://www.journalofhospitalinfection.c...3/fulltext
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-03-2020, 10:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-03-2020 10:29 przez jakubd.)
Jest: Covid-19 ostrzeżenie przed środkami przeciwzapalnymi
Co do wszelkich przeciwbólowych i leków ogólnie zawsze trzeba albo przestrzegać zaleceń lekarza, ulotki, albo być lekarzem i rozumieć działanie leku, żeby sobie nie zaszkodzić.

Bardzo solidny zbiór faktów na temat COVID-19 na bazie artykułów naukowych i źródeł godnych zaufania, aktualizowany na bieżąco (choć głównie z punktu widzenia USA):
https://arstechnica.com/science/2020/03/...ronavirus/

PS: poprawiam temat, bo chodzi o przeciwzapalne, a ibuprofen nie zawiera kortyzonu
Było: Covid-19 ostrzeżenie przed środkami zawierającymi kortyzon
Znajdź wszystkie posty użytkownika
17-03-2020, 11:04
Właśnie jedno mnie zastanawia: Np. idę do sklepu, wracam, rozbieram się, myję ręce, potem czystymi twarz, i sięgam po żywność w opakowaniach, które były dotykane przez setki, a może choćby "tylko" dziesiątki osób.
17-03-2020, 18:07
jakubd napisał(a):PS: poprawiam temat, bo chodzi o przeciwzapalne, a ibuprofen nie zawiera kortyzonu
Niestety nie znam się na tym, prawdopodobnie zniekształciłem przekaz (informację dostałem od siostry, która pracuje w laboratorium szpitalnym) wygląda na to, że chodziło o ketoprofen (nie o kortyzon) i ibuprofen.

Ekonomista napisał(a):i sięgam po żywność w opakowaniach, które były dotykane przez setki, a może choćby "tylko" dziesiątki osób.
Opakowania można odkazić preparatem choćby na bazie spirytusu i to akurat najmniejszy problem, ale wirusa można też zniszczyć temperaturą (np. bułki czy chleb odkazisz przez wrzucenie do piekarnika na krótko, gorzej z warzywami).
W marketach obowiązuje używanie rękawiczek jednorazowych (np. przy pakowaniu owoców lub warzyw "z metra"), obsługa jak wiadomo jest bardziej narażona więc stosują środki zapobiegawcze.

Generalnie Brytyjczycy przyznają, że przechorować to prawdopodobnie musi każdy (a w każdym razie szacują, że będą mieli zarażone 4/5 społeczeństwa), ale zasadniczo chodzi o to aby jak najbardziej rozciągnąć to w czasie przynajmniej do czasu opracowania skutecznych i dostatecznie tanich metod leczenia.
17-03-2020, 22:42
Dziś doszło jeszcze jedno uściślenie - nawet aspiryna należy do niewskazanych.

Pozostają środki oparte na paracetamolu.
18-03-2020, 13:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2020 14:08 przez tps4.)
szopen napisał(a):Oraz inna niepomyślna wiadomość - wirus nie ulega samoistnemu zniszczeniu na powierzchniach w rozsądnym czasie, przy czym niska temperatura i wysoka wilgotność sprzyja jego trwałości (wirusy tego rodzaju są w stanie przetrwać na niektórych rodzajach powierzchni nawet wiele dni)
https://www.journalofhospitalinfection.c...3/fulltext
To mnie zastanowiło - zwłaszcza to "wiele dni" gdyż jak się orientowałem to akurat Sars Cov-2 nie przeżywa tak długo jak inne wirusy i jest dużo mniej "agresywny" jak wirusy np. ospy, odry itd.
W/g innych badań może "przeżyć" a raczej "przetrwać" bo przecież z zasady wirus nie żyje, do góra 2-3 dni na niektórych typach powierzchni a na innych do kilku godzin.
Patrz np. wyniki również amerykańskich uczonych - https://www.medrxiv.org/content/10.1101/...1.full.pdf
Cytat: We found that viable virus could be detected in aerosols up to 3 hours post aerosolization, up to 4 hours on copper, up to 24 hours on cardboard and up to 2-3 days on plastic and stainless steel.

edit
I teraz w wiadomościach podano, że "nie ma potwierdzonych przypadków wskazujących na pogorszenie leczenia infekcji w związku ze stosowaniem ibuprofenu" - czyli kolejny może nie fake news, ale na pewno niepotwierdzony news.
18-03-2020, 17:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-03-2020 19:06 przez szopen.)
Tak ten link, który podrzuciłem dotyczy badań innych, głównie "znanych", koronawirusów jak SARS, ale wyniki które załączyłeś potwierdzają podobne (choć nie takie same) właściwości pod tym względem.
Niestety większość badań opisuje tzw. warunki normalne (temperatura pokojowa, normalna wilgotność), a podawany czas to tzw. okres połowicznego rozpadu (dlatego jest tak niski, stan porównywalny z odkażeniem uzyska się w sposób naturalny po kilkakrotnie dłuższym okresie, patrząc na wykresy, myślę, że przynajmniej 3x).

Wszędzie wokół wszyscy trąbią o 3 dniach (na plastiku), ale ma się to nijak do wyników badań - szczególnie, że są inne powierzchnie, gdzie utrzymuje się dłużej niż SARS (to wniosek z wyników, które sam podrzuciłeś, choć muszę przyznać, że przejrzałem to dość pobieżnie).
W szczególnych warunkach (np. w lodówce, ale przecież nie tylko) mogą występować warunki umożliwiające przetrwanie wirusa znacznie dłużej niż się o tym wszędzie mówi.

W drugiej kwestii.

Oczywiście muszę dodać, że nie jestem specjalistą z tej dziedziny i jestem przeciwny sianiu niepotrzebnej paniki (bo to może tylko pogłębić kryzys, który i tak finalnie wystąpi), ale przed publikacją wysiliłem się na potwierdzenie telefoniczne wśród znajomych lekarzy i farmaceutów, stąd też aktualizacja.

Poziom dziennikarstwa niestety się nie podniósł nagle pod wpływem wirusa, więc biorę poprawkę na tzw. fake-news, ale z drugiej strony na rzetelne wyniki badań można liczyć raczej dopiero po wygaśnięciu pandemii (a niektóre rządy już przyznają, że to może potrwać parę miesięcy, a nie 2 tygodnie czy miesiąc). Nie namawiam nikogo do szarlatanerii, a trzeba brać pod uwagę wszelkie okoliczności sprzyjające rozwojowi wirusa (by go unikać), ale jeśli ostrzeżenie oparłem faktycznie na fake-newsie, to z pewnością w kilka dni zostanie to jasno zdementowane we wszystkich mediach.

edit (ok 19:30 18.03.2020):
Właśnie w prywatnej tv dementują to, co jest tematem wątku, ale tak nie do końca (jest to prezentowane jako niepotwierdzone naukowo), jakkolwiek ostrzegają przed odstawieniem jakichkolwiek leków (chyba nikt zdrowo myślący nigdy by tego nie zrobił).

edit2
Ostatecznie WHO zdementowało tą wiadomość (bodajże 26.03.2020, czyli ponad tydzień po pojawieniu się ostrzeżenia, więc stwierdzenie tego nie było tak oczywiste).

I nas koniec jeszcze moje całkiem prywatne zdanie - wygląda na to, że przechorować to i tak musi każdy (nie widzę szans na zachowanie takiej dyscypliny, jak jest w niektórych krajach dalekiego wschodu, obym się mylił), nie da się też przecież zatrzymać całości gospodarki (zamkniecie granic być może byłoby skuteczne, gdyby zrobiły to wszystkie okoliczne kraje najpóźniej w połowie lutego i było to faktyczne całkowite zamknięcie).
Odpowiedz